weranda.pl werandcountry.pl
reklama
  • Dzieje się

Festiwal Singera na jazzowo

autor: Weranda Weekend

To już 16. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej w Warszawie. Czekają na Was warsztaty, wykłady, spektakle oraz Jazzowa Warszawa Singera, czyli coś dla tych, którzy szukają w muzyce doznań, zaskoczenia i inspiracji.

Przełom sierpnia i września to wielkie święto kultury żydowskiej – Festiwal Warszawa Singera – jedno z najbardziej wyczekiwanych i dynamicznie rozwijających się wydarzeń w stolicy. Teatr, rewie, literatura, sztuki wizualne i, oczywiście, Singer Jazz Festival. 

Kto wystąpi w tym roku?

Jednym z najciekawszych wydarzeń będzie koncert "The music of Roman Satkowski", czyli Kuba Stankiewicz Quartet w aranżacjach muzyki Romana Statkowskiego, wybitnego polskiego kompozytora z przełomu XIX i XX w. Wcześniejsze dokonania grupy nawiązywały do twórczości czołowych polskich kompozytorów muzyki filmowej – Victora Younga, Bronisława Kapera i Henryka Warsa, więc wybór Satkowskiego nie jest przypadkowy. Klimat koncertu podkreśli wyjątkowa scena, ponieważ odbędzie się on w Synagodze Nożyków.

Koncert Warszawa Singera
Kuba Stankiewicz Festiwal Singera
fot. Shutterstock; Kuba Stankiewicz, materiały prasowe

Barok na jazzowo

Połączenie jazzu i baroku zaprezentują współpracująca z Izraelską Opierą Narodową, sopranistka Reut Rivka Shabi i Izabella Effenberg, polska wibrafonistka, organizatorka festiwalu Vibraphonissimo, który odbywa się w Norymberdze. Reut Rivka Shabi słynie z pięknego głosu i niezwykle subtelnego wuczucia stylów, które czynią jej koncerty prawdziwymi przeżyciami artystycznymi. Sopran w połączeniu z dźwiękami wibrafonu zachwyci najbardziej wytrawnych słuchaczy.

Mistyczny duch Jidysz

Ducha jidysz będzie można z kolei poczuć na koncertach Christiana Dawida, świetnego klarnecisty, kompozytora i aranżera. Podczas 16. Festiwalu Singera będziecie mogli usłyszeć Christiaan Dawida aż trzy razy podczas koncertów z: Rafał Gorzycki Trio, z duetem Michał Górczyński/Buba Badjie Kuyateh oraz z Kostka/ Garbowski/Gradziuk Trio. 

Janek Młynarski
Marcin Masecki Festiwal Singera
fot: Janek Młynarski; Marcin Masecki, materiały prasowe

Przedwojenne szlagiery 

Ich chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Jazz Band Młynarski - Masecki, po raz kolejny pojawi się w interpretacjach szlagierów z lat 20. XX wieku. Podczas koncertu usłyszycie utwory autorstwa wybitnych kompozytorów tamtej epoki, czyli: Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego czy braci Artura i Henryka Goldów.

Singer po włosku

A może śródziemnomorski rejs? W muzyczną podróż od portów Sycylii do wybrzeży Afryki Północnej i Stambułu zabierze Was Bob Salmieri wraz ze swoją grupą Erodoto Project podczas koncertu "Gods of Sicilia". Muzycy w swoim repertuarze mają zarówno oryginalne, jak i reinterpretowane tradycyjne utwory śródziemnomorskie, takie jak np. „Amara terra mia” Domenico Modugno czy „Ti nni vai” Rosa Balistreriego. To będzie niezapomniana podróż!

Szabasowe pieśni

Znakomity klarnecista i kompozytor, Paweł Szamburski specjalnie na Festiwal Warszawa Singera przygotował autorskie opracowania pieśni i nigunim chasydzkich z dynastii Modrzyc.

Paweł Szamburski Festiwal Singera
Christian Dawid Festiwal Singera
Koncert jazzowy Festiwal Singera
od góry: Paweł Szamburski, materiały prasowe; Christian Dawid, Brigit Bode; Shutterstock

Przy dźwiękach Hammonda

Tradycją Festiwalu Warszawa Singera są jazzowe spotkania na szczycie – co roku wirtuozi innego intrumentu. Jest to autorska formuła artystyczna Adama Barucha, dyrektora artystycznego Singer Jazz Festival. Na scenie spotykają się po raz pierwszy – i być może jedyny – muzycy grający na tym samym instrumencie. W poprzednich latach byli to skrzypacze i klarneciści. 

Teraz czas na klawisze, a dokładniej na legendarne organy Hammonda. I to w wykonaniu kilku organistów podczas jednego koncertu! To naprawdę unikatowe wydarzenie!

W trakcie tego wyjątkowego koncertu będzie można usłyszeć lidera autorskiej formacji Organ Spot Kajetana Galasa, wspaniałego klawiszowca Pawła Tomaszewskiego i gościa specjalnego, którym będzie muzyk i kompozytor Kit Downes z Anglii, który nagrywa w legendarnym wydawnictwie ECM. Towarzyszyć im będzie doskonała sekcja rytmiczna: basista Maciej Garbowski i bębniarz Krzysztof Gradziuk, na co dzień członkowie zespołu RGG. 

źródło: materiały prasowe

Kontakt

Festiwal Kultury Żydowskiej – Warszawa Singera
24.08 - 01.09. 2019
Pełny program koncertów jazzowych na Festiwalu Warszawa Singera na: www.festiwalsingera.pl
reklama

Lokalizacja

reklama
reklama

Zostań z nami

Bądź na bieżąco