werandcountry.pl weranda.pl
  • Dzieje się

5 wystaw, które warto zobaczyć we wrześniu

autor: Agata Baca

We wrześniu wybieramy się m.in. na Wawa Design Festiwal oraz do galerii Władysława Hasiora w Zakopanem. Oglądamy wystawy w Katowicach, Łodzi i Toruniu. Sprawdźcie, co warto zobaczyć w tym miesiącu!

 

1/5 Warszawa: festiwal designu

od 7 do 11 września 2018

We wrześniu odbędzie się VI edycja Wawa Design Festiwal. Centralnym miejscem festiwalu będzie Soho Factory (ul. Mińska 25) oraz Centrum Kreatywności (ul. Targowa 56). Tegoroczną nowością będzie Strefa Fashion Design stworzona we współpracy z Fashion Project i FashionTV Magazine. W jej inauguracji wzięła udział Marlies Dekker – holenderska projektantka, założycielka legendarnej marki bielizny, którą pokochały takie gwiazdy jak Madonna, Lady Gaga oraz Dita Von Tiers.

Wawa Design Festiwal
Wystawy Wawa Design Festiwal
Wawa Design Festiwal Soho Factory
Wawa Design Festiwal
Wawa Design Festiwal, materiały prasowe

W Soho Factory zobaczycie m.in. wystawę 10 TOP Polish Design by Dorota Koziara, czyli osobisty wybór najlepszych przykładów polskiego designu według projektantki i architektki wnętrz, wystawę projektanta szkła Ludwika Fiedorowicza, na której zostaną pokazane nieznane prace artysty, Projekt Warszawiak prezentujący prace młodych, stołecznych projektantów, Strefę Nowych Technologii - Design i Druk 3D, gdzie odkryjecie nieznane oblicze technologii przyrostowej.

Oprócz wystaw, każdego dnia festiwalu będą odbywały się wykłady i warsztaty. Zaplanowano m.in. konsultacje z architektem wnętrz, warsztaty z renowacji mebli, warsztaty prognozowania trendów, Jak sprzedać swój projekt – warsztaty dla sektora kreatywnego, panel dyskusyjny Jak kolekcjonować polski design?, wykład Rozmowy o designie: Ludwik Fiedorowicz.

Wawa Design Festiwal/ wawadesign.eu

 

2/5 Łódź: Świerzy konta Matejko

do 30 grudnia 2018

Na wystawie w Łodzi zobaczycie 49 kolorowych portretów władców Polski namalowanych na podstawie aktualnej wiedzy historycznej przez jednego z najbardziej znanych grafików – Waldemara Świerzego. Zestawiono je z 42 rysunkami Jana Matejki z albumu Poczet królów i książąt polskich, które powstały na zamówienie wiedeńskiego wydawcy Maurycego Perlesa. To świetna okazja, aby porównać wizerunki stworzone przez Matejkę z portretami Świerzego, które wnoszą nową jakość i ciekawie kontrastują z naszymi dotychczasowymi wyobrażeniami.

Matejkowski poczet tak się przyjął, że dziś praktycznie nie wyobrażamy sobie innego. A ja postanowiłem go sobie wyobrazić. Chciałem mieć na obrazach prawdziwych ludzi – powiedział Waldemar Świerzy. I rzeczywiście tak się stało. W przeciwieństwie do posągowych i majestatycznych prac historycznego malarza, który tworzył z myślą o pokrzepieniu serc, portrety Świerzego, poprzedzone badaniami i konsultacjami historycznymi, są pełne emocji, bardziej bezpośrednie i pokazują ludzkie oblicza władców.

Nowy poczet władców Polski Bolesław Chrobry Świerzy
Nowy poczet władców Polski Jadwiga Świerzy
Nowy poczet władców Polski Świerzy
Nowy poczet władców Polski Stanisław August Poniatowski Świerzy
Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko, materiały prasowe Muzeum Miasta Łodzi

Na wystawie poznacie wiele historycznych ciekawostek odnoszących się do portretowanych monarchów. Obejrzycie także m.in. kolekcje monet, banknotów, znaczków pocztowych i kopert wykorzystujących wizerunki władców, reprinty portretów przedstawiających: Bolesława Chrobrego, Władysława Jagiełłę, Zygmunta Augusta, Annę Jagiellonkę i Jana Kazimierza autorstwa Jana Matejki, przestrzenne reprodukcje awersów  kolekcji XVIII-wiecznych monet z wizerunkami władców Polski wybitych na polecenie Stanisława Augusta Poniatowskiego, oryginalne kostiumy z filmów: Królowa Bona i Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny w reżyserii Janusza Majewskiego i Krzyżacy w reżyserii Aleksandra Forda.

Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko/ Muzeum Miasta Łodzi/ muzeum-lodz.pl

 

3/5 Zakopane: w pracowni Władysława Hasiora

do 21 października 2018

Władysław Hasior był jedną z najważniejszych postaci kultury w powojennej historii Zakopanego, wraz z Tadeuszem Brzozowskim i Antonim Rząsą nadawał ton artystycznemu życiu miasta. Z okazji wypadającej w tym roku 90. rocznicy urodzin mistrza zorganizowano wystawę poświęconą tym wybitnym twórcom. Celem pokazu w Galerii Władysława Hasiora nie jest jednak porównanie działań trzech artystów, lecz pokazanie sposobów, w jaki pracowali, jak pojmowali sztukę i jej materię. Osią wystawy jest temat pracowni – warsztatu.

wystawa Hasior, Rząsa, Brzozowski, Muzeum Tatrzańskie
Hasior, Rząsa, Brzozowski, Muzeum Tatrzańskie
W pracowni. Hasior, Rząsa, Brzozowski, materiały prasowe Muzeum Tatrzańskiego

Zobaczycie dzieła świadczące o tym, w jaki sposób twórcy podchodzili do materii, z którą pracowali: płótna Tadeusza Brzozowskiego, na których stopniowo pojawia się coraz więcej kolorów i faktur, studia głów Antoniego Rząsy (zauważycie, jak w klocku drewna konkretyzuje się kształt twarzy), szkice do pomnika na Przełęczy Snozka i niedokończony asamblaż Władysława Hasiora, który mówił: wszystko co robię w mojej pracowni nazwałbym ćwiczeniami z fantazją, trenowaniem wyobraźni. Te niedokończone prace, które zazwyczaj nie są pokazywane w muzeach i galeriach, opowiedzą wam o drodze, jaką przebywali artyści, żeby stworzyć dzieło sztuki.

W pracowni. Hasior, Rząsa, Brzozowski/ Galeria Władysława Hasiora/ muzeumtatrzanskie.pl

 

4/5 TORUŃ: Dzieciństwo

do 14 października 2018

Dzieciństwo to najlepiej udokumentowany etap w życiu człowieka. Czy wiecie, że wizerunki dzieci uwiecznia się o wiele częściej niż zachody słońca, Wieżę Eiffla czy Wielki Mur Chiński? Ta ogromna ilość zdjęć tworzy ilustrowaną historię naszego życia. Tego typu fotografie, starannie pielęgnowane i układane w albumie, wzbudzają z reguły zainteresowanie tylko w kręgu najbliższej rodziny. 

Z innej perspektywy dzieciństwo pokazują międzynarodowi artyści biorący udział w toruńskiej wystawie. Wychodzą poza indywidualne doświadczenie. Traktują dzieciństwo nie jako biologiczną fazę rozwoju, ale jako konstrukt społeczny. Uświadamiają, że współczesne podejście do najmłodszego pokolenia przyniesie w przyszłości moralne, społeczne i polityczne konsekwencje.

Wystawa Dzieciństwo w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu
Dzieciństwo w CSW Znaki Czasu
Od lewej: Viktoria Sorochinski, Wymiana mądrości z cyklu Anna i Eve, Anna Skladmann, Antoszka jako huzar z cyklu Mali dorośli, Patrick Willocq, Wyprawa w góry z cyklu Sztuka przetrwania, materiały prasowe CSW Znaki Czasu

Obejrzycie wyselekcjonowalne fotografie i wideo – aktualne prace 7 twórców pochodzących z Belgii, Chin, Francji, Niemiec, Rumunii i Stanów Zjednoczonych, które badają złożoność stanu dzieciństwa. Często wizerunki dzieci są  tylko pozornie urocze, a gdy przyjrzycie się dokładniej, dostrzeżecie aspekty, z których wyłania się niepokojący obraz przyszłości człowieka.

Dzieciństwo/ Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu/ csw.torun.pl

 

5/5 KATOWICE: rola mężczyzny i stereotyp męskości

do 28 października 2018

Wystawa w Muzeum Śląskim pokazuje, jak kształtował się na przestrzeni wieków w Polsce dominujący, akceptowany społecznie wizerunek mężczyzny oraz jak zmieniało się pojęcie męskości w różnych grupach społecznych.

Scenografia pokazu przypomina fabrykę, a poszczególne etapy życia oraz dziedziny męskiej aktywności poprowadzą was wzdłuż taśmy produkcyjnej. 8 głównych modułów odpowiada kolejno: wychowaniu i przygotowaniu do pełnienia ról społecznych, funkcjom społecznym i rodzinnym, profesjom i działalności w stowarzyszeniach, formom spędzania wolnego czasu, miłości i rozrywkom, służbie wojskowej, modzie męskiej oraz podróżom.

Wystawa Męska rzecz Muzeum Śląskie
Wystawa w Katowicach Męska rzecz
Zdjęcie główne i zdjęcia wystawy Męska rzecz, Roksana Miarka, Muzeum Śląskie w Katowicach,

Zobaczycie przedmioty codziennego użytku, elementy garderoby, akcesoria toaletowe, pamiątki wojskowe i wiele innych tytułowych męskich rzeczy, przy pomocy których wystawa opowiada o kształtowaniu się roli mężczyzny. Oryginalne eksponaty z okresu od XVII do końca XX wieku pochodzą ze zbiorów Muzeum Śląskiego, kilkudziesięciu polskich placówek muzealnych oraz kolekcji prywatnych. Klamrę, która spaja ekspozycję stanowi oleodruk Stopnie z życia mężczyzny pokazujący stereotypowe role, które odgrywa od dzieciństwa po starość.

Męska rzecz/ Muzeum Śląskie w Katowicach/ muzeumslaskie.pl

Polecamy

Zostań z nami

Bądź na bieżąco