werandcountry.pl weranda.pl
  • W podróży
  • Polska

Ferie w Zakopanem: co po nartach?

autor: Amelia Safader

Polska stolica Tatr przyciąga amatorów dobrej architektury i zimowego szaleństwa. Narty czy snowboard to oczywisty pomysł na spędzenie czasu, jednak warto odkryć jeszcze inne atrakcje tego urokliwego miejsca. Piękne krajobrazy i niepowtarzalny klimat sprawiają, że Zakopane jest idealne na ferie. Czy można się tu nudzić? Oczywiście, że nie!


Ferie w Zakopanem dla kultury i sztuki


1. Muzeum Stylu Zakopiańskiego

Stanisław Ignacy Witkiewicz ojciec Witkacego oddał hołd stylowi góralskiemu Podhala tworząc niepowtarzalny styl zakopiański wzbogacając go o elementy secesji. Zajrzyjcie do Muzeum Stylu Zakopiańskiego, gdzie bliżej poznacie całą historię. Mieści się w pięciopokojowej Willi Kolibe – jest to pierwszy dom wybudowany przez Witkiewicza w stylu zakopiańskim. Znajdziecie ją przy najstarszej ulicy – Kościeliskiej. W jej wnętrzu spotkacie stylowe meble, piece kaflowe, wyroby z porcelany, stroje z epoki, a także wyjątkowe detale takie jak ręcznie robione klamki. Muzealne wnętrze aranżował Władysław Hasior.

Kościeliska 18; muzeumtatrzanskie.pl

fot. Mariusz Cieszewski

2. Teatr imienia Stanisława Ignacego Witkiewicza

Po całym dniu zakopiańskich wrażeń miło spędzicie czas w doborowym towarzystwie. W teatrze
im. Stanisława Ignacego Witkiewicza macie dostęp do sztuki na najwyższym poziomie. Został założony przez absolwentów wydziału aktorskiego i reżyserii dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie na cześć setnych urodzin swojego patrona. Zadebiutował w 1985 roku premierą Witkacy Autoparodia. Niesmaczny góralsko – ceperski skecz Zakopiańczykom (prawdziwym?) poświęcone. Twórczość i filozofia życia Witkacego stały się inspiracją stałego repertuaru. Miejsce jest kulturalnym centrum Zakopanego, wartym odwiedzenia.

Chramcówki 15; witkacy.pl

teatr
fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

3. Galeria Władysława Hasiora

Wielka gratka dla fanów sztuki – w Muzeum Tatrzańskim znajdziecie autorską galerię Władysława Hasiora jednego z czołowych polskich artystów. Na zachodzie okrzyknięty najwybitniejszym uczniem Rauschenberga i Warhola. W Polsce znany jako prekursor pop-artu. Rzeźbiarz, scenograf, malarz. Jego prace zaskakują, a niekiedy szokują. Sam artysta uważał sztukę za prowokację intelektualną.
Odwiedzając muzeum wejdziecie do intrygującego, drewnianego wnętrza i zobaczycie rzeźby, malarstwo oraz instalacje, które nie dają o sobie zapomnieć.

Jagiellońska 18b; muzeumtatrzanskie.pl

Ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego
Ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego
Ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego

4. Muzeum Karola Szymanowskiego

Muzeum Karola Szymanowskiego mieści się w willi Atma, Jest jedynym miejscem, w którym zgromadzone są pamiątki po kompozytorze. W latach 30. Szymanowski zamieszkiwał Atme, jednak po wyjeździe do Szwajcarii budynek został oddany innym lokatorom. Od 1974 r. należy do Muzeum Narodowego w Krakowie. Na podstawie zdjęć odtworzono gabinet kompozytora, a pozostałym pomieszczeniom nadano klimat dwudziestolecia międzywojennego. W Atmie przy okazji zwiedzania zobaczycie dwa portrety Szymanowskiego wykonane przez Witkacego, które są oryginalną częścią wyposażenia willi.

Kasprusie 19; mnk.pl

Szymanowski
fot. Shutterstock

Ferie w Zakopanem dla fanów aktywnego wypoczynku


1. Aqua Park Zakopane

Nie tylko śnieg, ale też woda jest wielką atrakcją Zakopanego. W Aqua Park Zakopane znajdziecie m.in. zakręcone zjeżdżalnie dla małych i dużych; mają różne długości i prędkości, aby każdy znalazł coś dla siebie. Jest też dzika rzeka, czyli koryto wodne, które od czasu do czasu przyspiesza, przypominając tym samym nurt górskiego potoku. Pewnie zimą nie brzmi to najlepiej, ale nie martwcie się: temperatura wody ma 29-32 stopni. Oprócz tego możecie skorzystać też ze spa z sześcioma basenami jacuzzi i oddzielnej strefy z saunami (suchą i mokrą).

Jagiellońska 31; aquapark.zakopane.pl

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

2. FunDog, czyli psie zaprzęgi

FunDog oferuje atrakcje rodem z największych zimowych kurortów, czyli przejażdżkę psim zaprzęgiem. Podczas spotkania z wyszkolonymi psami zapoznacie się ze sprzętem, odbędziecie krótkie szkolenie i przywitacie się z psami, które przewiozą was po wyznaczonej trasie. Nauczycie się jak prawidłowo zakładać szelki i pobawicie z psiakami. W zależności od umiejętności istnieje możliwość samodzielnego powożenia zaprzęgiem. Podczas spotkania przewidziane są konkurencje polegające na rywalizacji zespołów i bieganie w rakietach śnieżnych. Spotkanie trwa około 2 godziny, przeznaczona jest zarówno dla dorosłych jak i dzieci.

fundog.pl

Psi zaprzęg
fot. Shutterstock

3. Snowlandia

Snowlandia to zimowy park rozrywki, w którym zobaczycie największy na świecie śnieżny labirynt, mający szansę trafić do księgi Guinessa. Konstrukcja ma 2,5 tys. metrów kwadratowych, a przy jej budowie brało udział 40 osób. Oprócz labiryntu są też śnieżne zamki, do których można wejść, a nawet zjechać z ich szczytu na sankach. Czas umilą pokazy walk rycerskich oraz zjazdy śnieżnymi tunelami. Dzieci będą mogły zobaczyć zwierzęta takie jak barany i owieczki.

snowlandia.pl

Snowlandia
fot. materiały prasowe

Nietypowe miejsca, które warto zobaczyć

1. Dom do Góry Nogami

Stoi na dachu, dodatkowo postawiony jest z ukosa, co sprawi, że będziecie mieć problem z utrzymaniem równowagi. W środku wszystko postawione jest „na głowie”, łóżka i krzesła przyczepione są do sufitu. Zmiana perspektywy rozbudza wyobraźnię i przenosi do bajkowego świata, dzieci będą zachwycone. Uwaga: świat wewnątrz naprawdę wiruje, dlatego osoby mające problemy z błędnikiem powinny oglądać go tylko z zewnątrz.

Aleja 3-go Maja, Zakopane 

papugarnia

2. Papugarnia

Kakadu, Ary czy Lorysy Wielkie, te i wiele innych papug zobaczycie w jednym miejscu. Na 250 metrach znajdziecie liny, zabawki, a przede wszystkim 50 papug, które dotkniecie, nakarmicie a nawet z nimi porozmawiacie. Jest to nie lada gratka zwłaszcza dla dzieci. Papugi same przylatują się do odwiedzających, siadają na ramieniu lub głowie. Są przyjazne i lubią dzieci, dlatego nawet te najmniejsze bez obaw mogą tu zajrzeć. Zabawa odbywa się w higienicznych i bezpiecznych warunkach. Wymogiem jest aby tuż przed oraz po wyjściu zdezynfekować ręce.

Droga do Olczy 11; egzotyczne-zakopane.pl

3. Wystawa figur woskowych EXPO

Czy wiecie, że w Zakopanem można zobaczyć Marylin Monroe, Harrego Pottera i Papieża Franciszka... na żywo? Na Krupówkach znajdziecie ponad 60 różnych figur woskowych wykonanych w skali 1:1, znanych ludzie ze świata nauki, filmu czy polityki. Wystawa figur woskowych EXPO to jedna z nielicznych tego typu wystaw w Polsce. Dostarczy niezapomnianych przeżyć zwłaszcza maluchom, które będą mogły zrobić zdjęcie z czarującą Hermioną czy niepokornym Kapitanem Jackiem z Piratów z Karaibów.

Krupówki 62, Zakopane 

Zakopane koniec

Zostań z nami

Bądź na bieżąco