werandcountry.pl weranda.pl
  • Sprawdzone miejsca
  • Warsztaty

Malowanie pisanek woskiem, jaja po japońsku i ludowe pająki - 4 najlepsze propozycje warsztatów w Warszawie

autor: Weranda Weekend

Z wielkanocnymi przygotowaniami warto ruszyć z początkiem kwietnia. Dla tych, którzy szukają świątecznych inspiracji albo obowiązki lubią poprzedzić przyjemnościami, polecamy najciekawsze warsztatowe spotkania z twórcami ludowymi, rzemieślnikami i artystami. W Warszawie i nie tylko.

 

1/4 Dekoracje wielkanocne: wianki, stroiki i pająki

Pretekstem do wielkanocnej podróży po Polsce będą Wielkanocne Warsztaty Rękodzieła, które w przestrzeni Soho Factory na Pradze, organizuje Stowarzyszenie Artanimacje. Do domów wrócicie z własnoręcznie wykonanymi stroikami i palemkami wielkanocnymi. W programie również plecenie wianków z kwiatów materiałowych i malowanie pisanek metodą batikową (z użyciem wosku). A jeśli zapomnieliście już o tradycyjnych pająkach tarczowych, które wyglądają jak kolorowe, słomkowe żyrandole, będzie można je podziwiać i wykonać samodzielnie.

KIEDY: 6. kwietnia, godz.: 11:00 – 17:00

GDZIE: Soho Factory, ul. Mińska 25, Warszawa

KOSZT: 30-45 zł, bilety do kupienia przed wejściem (liczba miejsc ograniczona)

Wielkanocne Warsztaty Rękodzieła

dekoracje wielkanocne - pająk wielkanocny
dekoracje wielkanocne - pajątki łowickie
dekoracje wielkanocne - pająki tradycyjne
dekoracje wielkanocne - pająki wielkanocne ludowe
Na zdjęciach: (od góry) prace Beaty Rokickiej z Nieborowa, prace Tomasza Krajewskiego z Niemiec, Beata Rokicka w pracowni, fot. jarmarkjagiellonski.pl

 

2/4 Warsztaty dekorowania jaj z mistrzynią kiri-e

Jeśli szukacie inspiracji odbiegających nieco od tradycji, polecamy dekorowanie pisanek z nutką orientalnej estetyki w tle. Okazuje się, że choć Japończycy o Wielkanocy wiedzą mało, to zabawa w dekorowanie tak zwanych „easter eggs” przypadła im do gustu. Używają do tego papieru ozdobnego washi. Japońską wersję jaj wielkanocnych, washi tamago, będziecie mogli przygotować razem z Riną Papadopolu, która jako jedna z nielicznych mistrzów kiri-e (sztuka wycinania papieru), nie jest rdzenną Japonką, a ten rodzaj rzemiosła propaguje na świecie.

KIEDY: 6. kwietnia, godz.: 16:00 – 18:00

GDZIE: RakuGaku Szkoła Języków Orientalnych, ul. Jaworzyńska 11/7, Warszawa

KOSZT: warsztaty bezpłatne

Warsztaty Washi Tamago 和紙卵

dekoracje wielkanocne - pisanki z japońskim papierem
fot. materiały prasowe

Warsztaty dekorowania pisanek papierem washi to okazja do spotkania mistrzyni kiri-e.

 

3/4 Tworzenie pisanek techniką batiku

Fanom zdobienia pisanek polecamy dwa dedykowane warsztaty. Centrum Artystyczne Sztukarnia zaprasza na rodzinne malowanie wielkanocnych jaj pod okiem Marioli Gołdy, która od niemal dwudziestu lat zajmuje się techniką batiku. Praca z woskiem to według niej proces inspirujący swoją nieprzewidywalnością – efekt końcowy trudno przewidzieć, przez co każda praca ma niepowtarzalny charakter. Za to uwielbiamy rzemiosło! Warto śledzić powyższy adres, bo cyklicznie odbywają się tu kreatywne warsztaty z różnych dziedzin, na przykład szycia ręcznego.

KIEDY: 7. kwietnia, godz.: 14:30

GDZIE: Sztukarnia, ul. Odolańska 60, Warszawa

KOSZT: 35 zł

Wielkanocne rodzinne batikowe pisanki

dekoracje wielkanocne - pisanki batikowe
fot. shutterstock


4/4 Pieczenie i dekorowanie wielkanocnych ciastek

Warsztaty kulinarne z Anną Frelak, założycielką pracowni cukierniczej Ciastko z dziurką (powstają tu m.in. bajkowe torty okazjonalne), to nie same przepisy. Na warsztatach wiedza i praktyka przeplatają się – jak to w kuchni – z rozmowami i dużą dozą dobrego humory. Wszystko po to, by połączyć przyjemne z pożytecznym, a czas spędzony nad tworzeniem słodkości umilić zabawą. – Zaczniemy od małego wprowadzenia, podczas którego również się poznamy – zapowiada prowadząca.

Poznacie sekret przepisu na lukier idealny, którym udekorujecie smaczne ciastka w kształcie króliczków, kurczaczek i jajek. Anna Frelak opowie o tym, jak dobrać nalepsze produkty i narzędzia, aby udały się i wypieki i dekoracje. Ciastka będzie można dekoracyjne zapakować na prezent. Przedświąteczna zabawa nastroi Was na Wielkanoc, dlatego na warsztaty warto przyjść z bliskimi.

KIEDY: 11. kwietnia, godz.: 18:00 – 22:00

GDZIE: Ciastko z dziurką, ul. Wilcza 26, Warszawa

KOSZT: 249 zł

Wielkanocny workshop - dekorowane ciasteczka

Zostań z nami

Bądź na bieżąco