werandcountry.pl weranda.pl
  • Sprawdzone miejsca
  • Galerie

Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie

autor: Weranda Weekend


Ciąg starych kamienic, klimat dawnego Krakowa, turyści robią zdjęcia, karmią gołębie. I nagle… odkrycie! To Małopolski Ogród Sztuki, budynek jakby z architektonicznie innej planety.

Małopolski Ogród Sztuki to więcej niż dom kultury. To nowoczesne, multimedialne centrum kultury, a zarazem przestrzeń artystyczna otwarta na różnego rodzaju działania kulturalne: spektakle, koncerty, wystawy, projekcje filmowe czy po prostu miejsce spotkań w tamtejszej kawiarni, w której unosi się jedyna w swoim rodzaju atmosfera twórczego fermentu. Jedyny w swoim w swoim rodzaju jest też budynek Małopolskiego Ogrodu Sztuki zaprojektowany przez Krzysztofa Ingardena we współpracy z Jackiem Ewy i działający w strukturach Teatru im. Juliusza Słowackiego.
 

Długo, bo aż 7 lat trzeba było czekać, aż Małopolski Ogród Sztuki pojawi się w krakowskiej przestrzeni. Kiedy jednak w 2012 roku w kwartale XIX-wiecznych kamienic w historycznym centrum Krakowa, u zbiegu ulicy Szujskiej i Rajskiej stanął zjawiskowy budynek, z miejsca okrzyknięto go najlepszą miejską budowlą roku.

Przez niektórych nazywany „krakowskim centrum Pompidou”, Małopolski Ogród Sztuki jest na wskroś nowoczesną budowlą, która jednak doskonale wkomponowała się w otoczenie starych kamienic, prowadząc z nimi swoisty architektoniczny dialog. Spod ażurowej elewacji wyziera budynek wzniesiony ze stuletnich cegieł, multimedialną salę teatralno-koncertowo-konferencyjną wpisano w obrys hali ujeżdżania koni z XIX wieku, a linię dachu poprowadzono tak, by odpowiadała przebiegowi dachów sąsiednich kamienic. Efekt? Udany mariaż starego z nowym, współczesnej architektury i zabytkowej zabudowy. Na tyle udany, że turyści przyjeżdżający do Krakowa, Małopolski Ogród Sztuki wpisują na listę miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Zdjęcia: Małopolski Ogród Sztuki/www.mos.art.pl

Kontakt

Małopolski Ogród Sztuki
Kraków, Rajska 12 www.mos.art.pl

Zostań z nami

Bądź na bieżąco