Gospodynie domowe w dzisiejszych czasach dzielą się swoimi skutecznymi metodami na czyszczenie nawet najbardziej problematycznych zanieczyszczeń domowych. Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób utrzymać porządek w całym domu i jednocześnie nie poświęcać na to całego dnia? Poniższy poradnik pomoże Ci osiągnąć zamierzone efekty i zachować czystość pomieszczeń domowych.

Sprzątanie kuchni, przedpokoju, a nawet salonu to często czynności, które wykonywane są przez domowników niechętnie, ale są koniecznie, by utrzymać porządek w całej nieruchomości. Możesz natknąć się w sieci na wiele porad, jak np. czyszczenie pralki sodą lub bezpieczna konserwacja umywalki kuchennej olejem. Skutecznych metod pozbycia się zabrudzeń ze sprzętu domowego jest wiele. Warto znać, chociażby kilka najpopularniejszych porad i szybko niwelować uporczywe zabrudzenia domowe.

Czysta kuchnia – jak to zrobić?

Nie da się z góry założyć, że istnieje jedna dobra metoda na utrzymanie kuchni w czystości. Oto kilka czynności, które powinieneś wykonywać regularnie, by utrzymać szafki i blaty kuchenne w odpowiednim porządku:

  1. Regularnie myj blat kuchenny – rób to co najmniej raz dziennie, a najlepiej po każdym przygotowywaniu posiłków.

  2. Fronty kuchenne przecieraj wilgotną szmatką – raz w tygodniu. Dzięki temu utrzymasz je w należytej czystości bez ryzyka, że zabrudzenia będą rzucać się w oczy.

  3. Przygotowując potrawy rób to z użyciem przykrywaj i zawsze włączaj okap – unikniesz ryzyka, że tłuste osady znajdą się bezpośrednio na meblach kuchennych.

  4. Regularnie odkurzaj/ścieraj podłogę.

Oczywiście to tylko kilka porad, które pozwolą Ci utrzymać porządek w kuchni przez dłuższy czas. Warto też zainwestować w nowoczesny sprzęt kuchenny, jak np. zmywarka. Dzięki niej unikniesz konieczności częstego mycia naczyń i chlapania wodą po meblach i podłodze, a to przełoży się na lepszy poziom czystości w kuchni.

Porządek w domowej łazience – jak nad tym zapanować?

Czy jest jakakolwiek metoda, która pozwoliłaby na zachowanie czystej łazienki nawet przez kilka dni z rzędu? Oczywiście, że tak, ale zarówno Ty, jak i inni domownicy muszą stosować się do kilku wskazówek. Chcesz poznać kluczowe porady odnośnie tego, jak powinna być zaaranżowana i sprzątana domowa łazienka? Sprawdź ten link: https://www.netto.pl/porady/lazienka/.

Aby utrzymać podłogę, blat, umywalkę i wannę w idealnej czystości nawet przez kilka dni
w tygodniu, koniecznie przecieraj umywalkę i blat raz dziennie lub po każdym umyciu rąk, stosuj odświeżacze powietrza oraz dokładnie zamykaj sedes po korzystaniu z ubikacji. Warto też dodać, iż pomocne w utrzymaniu czystości wanny jest jej opłukiwanie po każdej kąpieli. Dzięki temu pozostałości mydła oraz ewentualnego brudu nie będą zalegać na ścianach wanny, powodując brzydki osad.

Jak posprzątać powierzchnię salonu? Szybko i skutecznie!

Nowoczesne technologie przyczyniły się do tego, że sprzątanie powierzchni salonu jest naprawdę proste. Wystarczy, że zainwestujesz w automatyczny odkurzacz, a ten posprząta salon nawet pod Twoją nieobecność w domu. To świetnie rozwiązanie pozwalające na oszczędność czasu oraz nerwów związanych z codziennym sprzątaniem tego samego miejsca. Oczywiście, aby salon był idealnie czysty i uporządkowany – przynajmniej raz w tygodniu ścieraj kurze na stole, stolikach kawowych oraz szafce RTV. Staraj się też myć regularnie okna w salonie – to bardzo ważne, aby były czyste, szczególnie jeśli są naprawdę duże i rzucają się w oczy po wejściu do salonu.

Przeczytaj również o bezpieczniej, czystej i funkcjonalnej kuchni.

Czy regularne sprzątanie domu zajmuje dużo czasu?

Wbrew pozorom lepiej poświęcić godzinę każdego dnia, aby delikatnie posprzątać cały dom lub wybrane pomieszczenia, aniżeli robić to tylko raz w tygodniu. Dzięki temu utrzymujesz porządek w nieruchomości przez cały tydzień bez ryzyka, że dzień przed sprzątaniem w domu pojawia się ogromny bałagan. Kumulowanie sprzątania tylko w jeden dzień tygodnia powoduje, że czynności tego typu zajmują znacznie więcej czasu. Regularne odkurzanie, ścieranie kurzy oraz odkładanie rzeczy na swoje docelowe miejsce to podstawowe czynności pozwalające na redukcję brudu i chaosu w domu.

Regularne sprzątanie nieruchomości nie zajmuje dużo czasu, o ile dbasz na co dzieńo porządek. Wtedy wystarczy, że poświęcisz 30-60 minut dziennie, a Twój dom będzie lśnił na co dzień. Odkładając sprzątanie całego domu, np. na sobotę, może okazać się, że czynności porządkowe (pranie, odkurzanie, mycie podłóg, składanie ubrań w garderobie) zajmą Ci cały dzień lub nawet braknie Ci czasu na zrobienie wszystkiego, co trzeba. Stosuj się do powyższych wskazówek, a na pewno poczujesz się lepiej we własnym domu, szczególnie jeśli cenisz sobie harmonię i porządek lub po prostu lubisz wracać do czystego domu po ciężkim dniu pracy.

Pamiętaj! Jeśli nie masz czasu na codzienne sprzątanie – pomyśl o zatrudnieniu profesjonalnej firmy sprzątającej lub kogoś do pomocy w o codziennych czynnościach domowych.

Materiał Partnera