Jazda na nartach to jeden z najpopularniejszych sportów zimowych. Drugim i jedynym tak cenionym wyborem jest oczywiście snowboard. Pomimo bycia tak znaną opcją, osoby uprawiające ową aktywność doznają różnych problemów z powodu niewiedzy. Jednym z częstych zapytań samouków jest to "jak skręcać na nartach?". Dowiedzcie się, jaki promień skrętu dla początkujących jest najtrafniejszy.

Jak skręcać na nartach? - Technika sportu

Jak wiadomo, narty są najczęściej wybieranym zimowym sportem w górach. Uprawiają go zarówno dzieci, jak i dorośli, gdyż dosyć łatwo jest się go nauczyć. Największym problemem, z jakim musimy się mierzyć w tej kwestii, jest oczywiście niepewność. To często ona doprowadza nas do upadków nawet na oślej łączce. Warto zatem znać odpowiednią technikę jazdy, aby pozbyć się tej emocji.

Nauka z instruktorem to najlepsze rozwiązanie, jednak nie zawsze mamy na to czas i pieniądze. Wiadomo przecież, że musimy zakupić lub wypożyczyć narty, kask i kijki, a wejście na stok również nie jest atrakcją darmową. Warto wybierać się w takie miejsca z osobami, które mają doświadczenie w jeździe. Przygotujemy was merytorycznie do tego, jak skręcać na nartach, aby nie spowodować upadku.

Wiele osób pasjonujących się jazdą na nartach lubi oglądać profesjonalistów, którzy ten sport wykonują. Jeszcze większe emocje daje obstawianie wyniku i możliwość wygrania niemałych pieniędzy. Do tego przyda się legalny bukmacher, który pozwoli wam na bezpieczne wybranie swoich faworytów. Wybierz najlepszego z nich dzięki aktualnemu rankingowi, który powstał w tym roku.

Jaki promień skrętu nart? - Rady dla początkujących

Warto wiedzieć, że istnieją różne rodzaje jazdy na nartach, a to oznacza, że musicie wybrać tę dyscyplinę, która najbardziej was interesuje. Zanim jednak zdecydujecie się na skoki dobrze, abyście znali podstawowy sposób jazdy. Jedną z najważniejszych zasad, o jakich trzeba pamiętać, jest to, aby nie jeździć "na krechę". Co to oznacza? To sformułowanie mówi nam, abyśmy nie zjeżdżali na nartach w prostej linii przed siebie.

Jadąc w ten sposób, możemy zrobić sobie krzywdę, dlatego nie jest to zbyt dobry pomysł. Jak zatem powinno się jeździć w sposób prawidłowy? Oczywiście najchętniej wykonywaną i jednocześnie najczęstszą metodą jazdy jest jazda slalomem przez cały zjazd. Dzięki temu nasze narty, a zarazem my nie mamy szansy się niebezpiecznie rozpędzić.

Wiele osób ma problem właśnie z dokonywaniem tych zakrętów. Jaki promień skrętu nart dla początkujących? Uważa się, że narciarze na samym początku swojej przygody powinny wybierać narty mające wyższy promień skrętu. Ułatwi im to pracę ze sprzętem i samą naukę. Ma to związek z większym poczuciem stabilności podczas jazdy. Pamiętajcie, że narty postawione w pionie powinny sięgać wam do brody lub nosa.

Jakie narty wybrać dla początkujących?

Aby odpowiednio skręcać podczas jazdy na nartach, musicie mieć odpowiedni sprzęt dla swojego poziomu jazdy. Wskazaliśmy wam, jakiej długości powinny być wasze narty, jednak w momencie nauki możecie się pokusić o nieco dłuższe egzemplarze. Pomogą wam one rozwijać swoje już nabyte podstawy. Jeśli jednak niekoniecznie jesteście pewni swojej jazdy, sięgnijcie po klasyczny lub krótki rozmiar.

Narty powinny mieć również odpowiednią szerokość, która opiewa na 70 do 85 mm, co jest idealnym pułapem dla początkujących. Warto również wybierać modele bardziej elastyczne niż klasyki, gdyż będzie to przydatne rozwiązanie, o czym przekonacie się podczas nauki. Pamiętajcie, że aby poprawnie skręcić, musicie schylić się i lekko ugiąć kolana, a następnie przenieść ciężar ciała na tę nogę, którą zamierzacie skręcić.

Materiał Partnera