Długotrwała praca w pozycji siedzącej może negatywnie wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego warto zaopatrzyć się w wygodne krzesło i biurko, które umożliwią nam wygodną pracę. Sprawdź, jak wybrać biurko i krzesło idealnie dopasowane do Twoich potrzeb!

Odpowiednio dobrane biurko i krzesło to podstawowe elementy komfortowej pracy siedzącej. Dlaczego warto wybierać ergonomiczne meble biurowe? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Dlaczego warto postawić na ergonomiczne wyposażenie biura?

Wielogodzinna praca siedząca może mieć negatywny wpływ na komfort i zdrowie pracowników. Cierpi na tym przede wszystkim kręgosłup, któremu szkodzi zbyt długie przebywanie w tej samej pozycji. Długotrwała praca w pozycji siedzącej może też prowadzić do nadwagi oraz zmniejszenia wydolności organizmu, a także zwiększać ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Niezależnie od tego, czy chcesz wyposażyć biuro firmowe, czy też niewielkie domowe biuro, warto postawić na biurka i krzesła ergonomiczne. Zadajesz sobie pytanie, czym właściwie są ergonomiczne meble biurowe? Otóż są to meble, które dbają o utrzymanie prawidłowej postawy ciała i umożliwiają częsta zmianę pozycji podczas wykonywania obowiązków służbowych. Ergonomiczne stanowisko pracy poprawia samopoczucie i koncentrację pracowników, co w konsekwencji przekłada się na zwiększenie ich wydajności.  

Jak wybrać idealny fotel biurowy ergonomiczny?

Wygodne krzesło jest jednym z najważniejszych elementów komfortowej pracy biurowej. Na rynku dostępna jest szeroka oferta krzeseł do aktywnego siedzenia – w sklepach znajdziemy m.in. piłki balansujące czy stołki siodłowe. Osoby, które wolą bardziej tradycyjne rozwiązania, mogą zdecydować się na klasyczny ergonomiczny fotel biurowy z oparciem. Do wyboru mamy przede wszystkim takie fotele biurowe jak:

  • Piłka balansująca - świetna alternatywa dla tradycyjnych krzeseł biurowych. Siedząc na piłce, skłaniamy ciało do ciągłego zachowywania równowagi, co aktywuje mięśnie brzucha oraz mięśnie przykręgosłupowe. Siedzenie na piłce poprawia również krążenie w nogach i stopach, redukując uczucie zmęczenia. 

  • Stołek balansujący - działa na podobnej zasadzie jak piłka balansująca, ale jednocześnie jest bardziej stabilny. Zapewnia ergonomiczną pozycję podczas siedzenia i wzmacnia mięśnie.

  • Stołek siodłowy - jego kształt wzorowany jest na siodle. Taki stołek pomaga utrzymać zdrową pozycję podczas siedzenia. Zapewnia utrzymanie naturalnej krzywizny kręgosłupa, redukuje napięcie mięśni i nie obciąża miednicy. Poprawia też krążenie w nogach, stopach oraz okolicy miednicy.

  • Krzesło siedząco-stojące - stanowi dobry wybór dla osób, które pracują na stojąco, ale chcą od czasu do czasu usiąść. Krzesło zapewnia wygodną pozycję półsiedzącą i półstojącą. Dzięki możliwości regulacji użytkownik może idealnie dopasować wysokość siedziska do własnych potrzeb.

  • Klasyczny fotel ergonomiczny - to jedno z najbardziej tradycyjnych rozwiązań biurowych. Dobry fotel obrotowy powinien posiadać odpowiednio wyprofilowane oparcie, regulowane podłokietniki i zagłówek oraz wysuwany podnóżek. Bardzo ważna jest także regulacja wysokości siedziska. Wysokiej jakości fotele biurowe ergonomiczne znajdziesz w sklepie AJ Produkty - https://www.ajprodukty.pl/biuro-i-konferencja/meble-do-siedzenia/krzesla-biurowe.

Jak wybrać odpowiednie biurko do pracy siedzącej?

Nieodpowiednio dobrane biurko przyczynia się do utrwalenia nieprawidłowej postawy ciała, co w konsekwencji może powodować bóle kręgosłupa. Dlatego tak ważny jest wybór biurka idealnie dopasowanego do wzrostu użytkownika. Jeżeli szukasz ergonomicznego biurka, postaw na model z regulacją wysokości. Takie biurko umożliwi Ci zarówno pracę w pozycji siedzącej, jak i stojącej. Warto wiedzieć, że częste zmiany pozycji w czasie pracy pomagają uniknąć bólów mięśni i stawów, poprawiają samopoczucie, zwiększają poziom energii, a także zmniejszają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Podczas zakupu regulowanego biurka należy zwrócić uwagę, czy dany model ma szeroki zakres regulacji. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku, gdy biurko będzie użytkowane przez różne osoby. Dzięki temu każdy będzie mógł idealnie dopasować wysokość blatu biurka do swojego wzrostu.

Nie tylko biurka i fotele ergonomiczne!

Nasz kręgosłup jest ewolucyjnie przystosowany do ruchu, w związku z czym nie lubi długotrwałego siedzenia i stania. Dlatego oprócz odpowiedniego krzesła i biurka, warto wyposażyć biuro w specjalne urządzenia do ćwiczeń. Każda przerwa w pracy jest bowiem świetną okazją do wykonywania aktywności fizycznej. Trening w biurze to znakomity sposób na poprawę krążenia, polepszenie samopoczucia i zwiększenie poziomu energii, co przekłada się na bardziej efektywną pracę. Na rynku dostępna jest bogata oferta biurowych sprzętów do ćwiczeń, które zachęcają pracowników do bycia aktywnym. W sklepach można znaleźć m.in. platformy balansujące, bieżnie i rowery biurowe. Urządzenia pracują bardzo cicho, dzięki czemu nie zakłócają pracy innych pracowników.