- Małopolska i Karpaty
- W podróży
Narty w Bieszczadach, Pieninach i Beskidzie Niskim
Jeśli czujecie dreszcz na myśl o tłumie narciarzy, tak samo jak Wy spragnionych śnieżnego szaleństwa – rozważcie bardziej kameralne ośrodki w innym paśmie gór niż Podhale.
Brak kolejek i spokojna atmosfera wynagradzają nie za długie trasy. Widoki bywają tak samo, a czasem nawet bardziej malownicze. I można połączyć sport z ciekawymi wycieczkami po okolicy.
BIESZCZADY
Nie ma tłumów, za to większość stoków jest dośnieżana, ratrakowana, a nawet oświetlona wieczorem. U stóp góry często jest przynajmniej jedna karczma, wypożyczalnia i parking.

-
Stacja Laworta, Ustrzyki Dolne
Najbardziej popularna stacja w Bieszczadach, gdzie główna trasa (1250 m) ma homologację FIS na slalom i slalom gigant. Różnica wzniesień wynosi 256 m, więc tyle by móc się odpowiednio rozpędzić. Na szczyt zabiera krzesełko i dwa wyciągi orczykowe. Można jeździć po zmroku i gdy pogoda nie dopisuje.
-
Stacja Karlików, Bukowsko
Znajduje się na północnym stoku góry Kamień nieopodal wsi Karlików, na pograniczu Beskidu Niskiego i Bieszczadów. Do wyboru dwa orczyki, a do zjazdu dwie szerokie trasy (ok. 1200 m) plus jedna mniejsza, idealna dla początkujących. Jeden ze stoków bywa oświetlany po zmroku.
-
Stacja Arłamów
Stok narciarski położony przy Hotelu Arłamów. Wystawiony na południowy-zachód, ale dzięki mikroklimatowi warunki utrzymują się nawet do połowy marca. Zadowoleni będą zarówno początkujący – mają aż dwie trasy do nauki (400 i 700 m), z czego jedna jest łącznikiem między wyciągami. Bardziej zaawansowani mogą jeździć na trasie czerwonej, niezbyt długiej – ok. 500 m, ale dobrze nachylonej.
-
Stacja Rusinowa Polana, Dwerniczek
Leży na południowych stokach Otrytu, w Parku Krajobrazowym Doliny Sanu. Na szczyt – nieduży, bo ok. 400 m – wjeżdża się nieopodal drewnianego pensjonatu, gdzie po śnieżnym szaleństwie można zjeść domowy obiad. Stok bardzo bezpieczny, świetnie nadaje się do nauki jazdy.
-
Stacja Dzidowa, Bystre
Łącznie do przejechania jest tu 920 m zjazdu, do wyboru na dwóch trasach – jedna wyczynowa, z homologacją FIS, odbywają się na niej zawody narciarskie np. Puchar Polski w narciarstwie alpejskim. Druga trasa – 420 m – przeznaczona jest dla początkujących. Obie trasy są oświetlone, sztucznie naśnieżane i ratrakowane. W pobliżu można wypożyczyć sprzęt i zjeść w restauracji.
-
Stacja Kalnica
Są tacy, którzy twierdzą że klimat i widoki są tu najlepsze. Stok położony jest w Bieszczadach Wysokich, niecałe 10 km na północny-zachód od Wetliny. Do wyboru są trzy trasy: niebieska – 850 m, czerwona – 800 m, a nawet czarna – z kątem nachylenia ok. 200, dlatego mimo krótkiego odcinka (650 m) można się nieco zmęczyć.
-
Stacja Gromadzyń / Ustrzyki Dolne
Mówi się, że to największy kombinat w tym rejonie: dwa orczyki, jeden talerzyk plus jeszcze jeden mały wyciąg. Do wyboru trzy naśnieżane i ratrakowane trasy – od 750 do 900 m, jedna z nich z homologacją FIS na slalom.
-
Lesko Ski / Weremień
Miłośników adrenaliny ucieszy snowpark, a dzieci – miejsce do zjeżdżania na sankach. Narciarze mają do dyspozycji 2 równoległe trasy: 750 m i 680 m.
PIENINY
Trzy Korony, Szczawnica, osławiona sosna, Wąwóz Homole… Wszyscy wiemy, że w Pieninach można odbyć wiele ciekawych wycieczek. My polecamy połączyć krajoznawcze zapędy z jazdą na nartach.


-
Czorsztyn Ski / Kluszkowce
Ogromną zaletą tego miejsca są malownicze widoki na wszystkie strony świata, w tym na Jezioro Czorsztyńskie i Magurę Spiską, ale też na Pieniny, Gorce, Tatry i Beskidy. Położony w niewielkich Kluszkowcach to największy ośrodek w tym regionie i z roku na rok się powiększa. Aktualnie jest 9 tras narciarskich, od zielonych do czerwonym, z czego najdłuższa liczy ok. 1000 m. Na górę wwozi w sumie 8 wyciągów – orczyk, krzesełka i taśma dla początkujących. Ośrodek należy do TatrySki – spółki, która zrzesza 9 ośrodków w Polsce i na Słowacji, kupując jeden karnet można jeździć w zrzeszonych stacjach.
Dodatkowo wokół góry Wdżar biegnie 5-kilometrowa trasa do narciarstwa biegowego, a na południowym zboczu jest kolejka górska pędząca z prędkością 40 km/h. Atrakcją dla najmłodszych jest mini zoo, w którym spotkają strusie, owieczki, kozła i kuca.
-
Palenica / Szczawnica
Atrakcją jest tu góra dostępna dla narciarzy, ale też bliskość znanego uzdrowiska. Narciarze wjadą na szczyt czteroosobowym krzesełkiem lub jednym z trzech orczyków, natomiast zjadą w dwóch różnych wariantach, zależnych od umiejętności. Z samej góry można zjechać wymagającą kilometrową trasą FIS-owską lub niebieską rodzinną w stronę wyciągu na Szafranówce, w pobliżu stacji górnej Palenicy. Tam czekają polanki dla dzieci i jeszcze dwie trasy czerwone. Obok Szafranówki znajduje się także rynna half-pipę, na której regularnie odbywają się zawody snowboardowe.
-
Arena Narciarska Jaworki-Homole
Stacja graniczy z rezerwaten Zaskalskie Bodnarówka i rezerwatem Wąwóz Homole. W pobliżu są jeszcze dwa kolejne – Biała Woda i Wysoka, co sprawia, że okolica jest niemal bajkowa o każdej porze roku. Jak tylko śnieg dopisze ruszają wyciągi – jedno krzesełko i dwa orczyki. W dół można zjechać 3 trasami, niebiesko-czerwonymi lub jedną freeridow'ą.
-
Polana Sosny / Niedzica
Stok położony na szczycie, skąd roztacza się widok na jezioro Sromowieckie, elektrownię wodną , XIV – wieczny Zamek Dunajec, Pieniny i Tatry. Na narciarzy czeka w sumie 7 tras (najdłuższa liczy ok. 800 m), w tym jedna snowboardowa ze snowoparkiem, a dla dzieci Park Kubusia. Od górnej stacji najdłuższego wyciągu poprowadzono 8-kilometrową trasę dla biegówek.
BESKID NISKI
To królestwo dla narciarzy biegowych, o czym możecie przeczytać w tekście: Na biegówki w Tatry i Gorce, ale dla fanów zjazdówek też co nieco się znajdzie. W większości są to krótkie, bardzo kameralne wyciągi, my wymieniamy dwa wyjątki w regionie, które pogodzą wielość interesów podczas zimowego wyjazdu.

-
Magura Małostowska
Wyróżnia się długością – 1400 m z różnicą poziomów 260 m, co daje trochę możliwości na śnieżne szaleństwo. Ale też sama trasa ze szczytu jest bardzo ciekawe, bo prowadzi cały przez las, miejscami klucząc, co urozmaica zjazd. Dodatkową zaletą jest 4-osobowa kanapa wwożąca na szczyt Magury, która zastąpiła wysłużony orczyk. Na szczycie możecie przesiąść się ze zjazdówek na biegówki, bo obok schroniska poprowadzono 2,5-kilometrową trasę dla biegających.
-
Kiczera Ski / Puławy
Pięć tras, od 1000 m do 300 m zadowoli nawet najbardziej wybrednych. Poziom trudności też jest różny: od wymagającej czerwonej, po średnią, aż do łatwych i krótkich niebieskich. Ciekawym urozmaiceniem jest trasa dla biegówek i jednocześnie skitourów oraz snwopark.