werandcountry.pl weranda.pl
  • Dzieje się
  • Świat
  • W hotelu

Raj dla miłośników książek: hotel The Literary man

autor: Angelika Zdankiewicz-Staniszkis

W tym miasteczku jest więcej książek niż ludzi! Będąc w Portugalii koniecznie odwiedźcie kameralne Óbidos, gdzie mieście się hotel The Literary Man, kryjący w swoich wnętrzach zbiory godne dobrej biblioteki.

Kameralne portugalskie miasteczko o średniowiecznej tradycji mieści się na północ od Lizbony. Dotąd niewielu o nim słyszało, aż do chwili, kiedy w październiku ubiegłego roku otworzył się tam jeden z pensjonatów. Z zewnątrz nie różni się niczym szczególnym od innych wiekowych budynków. Ale w swoich wnętrzach kryje prawdziwy skarb, który doceni każdy bibliofil na świecie – kilkadziesiąt tysięcy książek, które wypełniają półki od podłogi aż do sufitu w salonie, barze i restauracji. I wszystkie są dostępne dla gości, którzy mogą oddawać się czytaniu w skórzanych fotelach, przy biurkach i w przytulnych specjalnie zaaranżowanych na potrzeby długich godzin spędzonych nad lekturą. Na potrzeby czytelników wyjątkowo wygodnie urządzono też hotelowe pokoje. 

fot. The Literary Man
fot. The Literary Man
fot. The Literary Man

Popijając gin lub zajadając się daniami z kuchni świata przeczytacie niemal wszystko, na co macie ochotę – od wiekowych książek, po nowości. Jest beletrystyka, tomiki poezji, książki historyczne, a nawet kucharskie. W hotelowych zbiorach można odnaleźć przede wszystkim dzieła napisane w języku angielskim, ale znajdą się też książki po francusku, niemiecku i portugalsku. Niektóre z nich można kupić na miejscu, wiele gości oferuje też swoje książki w podarunku, dlatego kolekcja wciąż się rozrasta. Właściciele mają nadzieje, że do końca roku uda im się zebrać nawet 100 tys. książek!

Ponadto samo miasto Óbidos jest warte odwiedzenia, jeśli naprawdę kochacie książki. W tej 700-letniej wiosce znajdziecie wiele uroczych bibliotek i księgarń, gdzie nie tylko uzupełnicie swoje zbiory, ale odbędziecie przynajmniej jedną ciekawą rozmowę na temat literatury. A jak już się nacieszycie bibliofilską atrmosferą polecamy ruszyć na wybrzeże. Z miasteczka niedaleo jest do Peniche, które jest mekką surferów, więcej przeczytacie tu: Najpiękniejsze plaże Portugalii.

Zostań z nami

Bądź na bieżąco