- W podróży
- W podróży
7 atrakcji w okolicach Warszawy, które warto zobaczyć. Polecamy miejsca na jednodniowe wycieczki z Warszawy
Zamiast morza – rzeki, zamiast gór – równie malownicze niziny z wierzbami. Mazowsze to urokliwy region Polski, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Poznajcie atrakcyjne miejsca blisko Warszawy!
1/ Kampinoski szlak rowerowy 30 min. od Warszawy – atrakcja dla rowerzystów
Do miejscowości Kampinos jedzie się przez Leszno, Żelazową Wolę i Sochaczew w otulinie Kampinowskiego Parku Narodowego. To najbliżej położony od Warszawy Park Narodowy - zielone płuca stolicy. Jeśli więc macie czas tylko na krótką eskapadę, Kampinos jest w sam raz dla was.
Kampinoski Park Narodowy obejmuje obszar 385 km² i swoim rozmiarem ustępuje jedynie Biebrzańskiemu Parkowi Narodowemu na Podlasiu. Oferuje około 360 km szlaków pieszych, które prowadzą do jego najpiękniejszych zakątków. Obok nich znajdziecie ponad 200 szlaków rowerowych (144 km).
Jednym z bardzej ciekawych szlaków rowerowych prowadzi trasą Stare Babice - Kampinos - Leszno z przystankiem w Żelazowej Woli (całość liczy 42 km). Drugi, główny czerwony szlak od Brochowa do miejscowości Dziekanów Leśny, liczy sobie nieco ponad 56 km. Ponadto na północnym oraz południowym pasie wydmowym biegną szlaki niebieski i zielony.
W Kampinosie jest również wiele ścieżek dydaktycznych, np. Ścieżka Dydaktyczna Wokół Opalenia prowadząca kładką. Trasa ma długość prawie 4 km, przecina bory sosnowe i podmokłe lasy olchowe z sezonowymi zbiornikami wodnymi. Mija Jezioro Opaleń, a w bliskim sąsiedztwie ścieżki znajduje się jedno z większych parkowych wzniesień wydmowych. Warto również zwrócić uwagę na „Motylowe łąki”, gdzie można zobaczyć rzadkie gatunki motyli.
Na terenie Parku nie ma schronisk ani sklepów, więć warto wziąć ze sobą prowiant. Jeśli interesuje Cię hotel pod Warszawą, który byłby doskonałą bazą wypadową do eksplorowania okolicznych atrakcji, koniecznie weź pod uwagę Artis Loft Hotel.
2/ Lawendowa Dolina 50 min. od Warszawy – atrakcja dla miłośników ogrodów i lawendy
Tu zewsząd dochodzi zapach lawendy. Pole lawendy leży pod Kołbielą. Wzdłuż pola ciągnie się pastwisko dla koni. W Lawendowej Dolinie posadzonych jest ok. 3500 szt. krzewów. Są to odmiany Grosso, Imperial Gem, Hidcote, Blue Scent oraz Munstead. Na terenie jest sklepik ogrodniczy, wyroby z lawendy, lody, leżaki i hamaki w cieniu brzóz. Właściele oferują kąpiele w banii i organizują różnorodne warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, na których dzielą się wiedzą na temat uprawy lawendy i sposobami jej wykorzystania. To świetny pomysł na spotkania ze znajomymi, bo w weekendy można zjeść coś z grilla.
Towarzystwo brykających koni i widok ciągnących się po horyzont łanów lawendy sprawia, że to idealne miejsce na dolce far niente
Na wschód od Warszawy jest jeszcze Lawendowa Siwianka i Lawendowa Góra.
Zobacz także: 5 pomysłów na jednodniowe wycieczki z Warszawy
3/ Brańszczyk nad Bugiem 50 min. od Warszawy – atrakcja dla lubiących archeologię
Brańszczyk leży w Dolinie Dolnego Bugu niedaleko Wyszkowa. To kameralna, sympatyczna miejscowość na Kurpiach Białych. Współczesna zabudowa domków letniskowych kontrastuje z powszechnymi w tych stronach drewnianymi chatami z gankami i dekoracyjnymi gzymsami wieńczącymi okna.
W Brańszczyku znajduje się gród warowny, dawniej znany jako Brańsk. Jest też mini skansen, który gromadzi budynki i przedmioty związane z historią oraz kulturą mieszkańców Puszczy Zielonej i Białej, którzy zwali siebie Puszczakami (od puszczy). Była to grupa etniczna o unikatowych strojach, zwyczajach i budownictwie. Największe wrażenie robi klimatyczna chata z dużą izbą, kuchnią i przedsionkiem ze zdobionym gankiem. Przy chacie jest przydomowy ogródek pełen kwiatów, który otoczony jest wiklinowym płotem.
Spod skansenu prosta droga prowadzi nad Bug, gdzie urządzono miejsce piknikowe. Postój można zrobić pod piaszczystą skarpą w zakolu rzeki. To idealne miejsce, żeby odpocząć od zgiełku miasta.
Inną atrakcją jest duża liczba ścieżek rowerowych. Poleca się zwłaszcza dość łatwy, ale ciekawy szlak przez Puszczę Białą. Część szlaku poprowadzono leśnymi ostępami, część zaś mało uczęszczanymi drogami leśnymi. Na trasie znajdują się dwie drewniane kaplice i dzwonnica, w różnych mijanych po drodze miejscowościach znajdziemy także drewniane domy - część w stanie ruiny, część zaś odremontowanych i przebudowanych na domy letniskowe.
Możecie też wybrać trasę lewobrzeżem Bugu, którym wiedzie Nadbużański Szlak Rowerowy – z Treblinki do Kamieńczyka. Potem trasa ta przeskakuje na prawobrzeże i kończy się metą w Wyszkowie. Warto ten szlak rozłożyć na etapy, nocując w którejś z agroturystyk, bo to ponad 50 km.
4/ Rzeka Liwiec 50 minut od Warszawy, trasą na Białystok – atrakcja dla kajakarzy
Malownicza i pięknie meandrująca rzeka Liwiec zanim ujdzie do Buga, tworzy przepiękną dolinę. Jest bezpieczną rzeką, płytką o delikatnym nurcie. Po obu stronach Liwca rozciągają się rozległe bory sosnowe z charakterystycznymi wydmami i bagniskami – to ostoja ptaków, saren, dzików, zajęcy i borsuków, na bagnach – łosi, a jesienią – grzybów.
Sercem Doliny Liwca jest Węgrów, gdzie w kościele parafialnym znajdziemy jedno z dwóch tajemniczych luster Twardowskiego. Według legendy służyły one średniowiecznym i renesansowym alchemikom. Na południe, posuwając się w górę rzeki dotrzemy do Liwu nad Liwcem i ruin książęcego zamku z XV w.
Dolina Liwca przyciąga miłośników rajdów pieszych i rowerowych dla seniorów i rodzin z małymi dziećmi, które lubią popluskać się latem na piaszczystej rzecznej plaży. W ostatnich latach na Liwcu dynamicznie rozwinęło się kajakarstwo. Do dyspozycji jest wiele wypożyczalni kajaków, które organizują oznakowanymi szlakami kajakowymi spływy rzeką Liwiec.
Jeden z takich szlaków kajakowych prowadzi do Lochowa - z poziomu wody zobaczycie 100-letnie domki letniskowe wybudowane w międzywojniu na tak zwanym Nadliwiu, m.in. w Urlach. Bezapelacyjną gwiazdą tych terenów jest sanktuarium Loretto wzorowane na włoskim Loreto (pisanym przez jedno „t”).
5/ Gotycki zamek w Ciechanowie 1 godz. 20 min. od Warszawy – atrakcja dla tych, których fascynują skarby
Zamek w Ciechanowie wybudowany został przez księcia mazoweckiego Janusza I Starszego dla ochrony przed Krzyżakami i Litwinami. Po śmierci ostatniego księcia mazowieckiego Janusza III zamek został ofiarowany w posagu królowej Bonie, żonie Zygmunta Starego. Przez ponad dwieście lat ciechanowska warownia pozostała niezdobyta, dopiero podczas potopu Szwedzi zajęli ją i zniszczyli.
Zamek zbudowano na bagnistym terenie. Grube mury obejmują wielki, pusty dziedziniec. Jedyną drogą prowadzącą z miasta do zamku był długi na 300 metrów drewniany most przez rozlewiska rzeki Łydyni.
W zamku jest niewielka, ale ciekawa ekspozycja archeologiczna ze średniowiecznym skarbem ciechanowskim, czyli zbiorem monet i kunsztownych ozdób sprzed ponad tysiąca lat. Jest to jeden z najcenniejszych skarbów wykopanych na ziemiach polskich. Turyści często wybierają trasę od baszty do baszty. Na górze pierwszej z baszt rozciąga się piękny widok na rozlewiska. Z kolei zejście drugą basztą do lochu prowadzi imponującymi, niezwykle wysokimi i krętymi schodami. Warto zejść na łąkę po drugiej stronie parkingu, przez którą prowadzi malownicza kładka.
Ciechanów jest niedocenianym miastem. Deptakiem dojdziecie do ładnie odrestaurowanego rynku z neogotyckim ratuszem i budynkami znanego browaru. Możecie też pójść do malowniczego labiryntu z krzewów i zobaczyć zabytkową lokomytywę.
6/ Jezioro Wapienniki 1,5 godz. od Warszawy – atrakcja dla pływaków i płetwonurków
Jezioro Wapienniki pod Sulejowem to zalany wodą były kamieniołom wapienia. Piękny turkusowy kolor wody i porośnięte sosnowym lasem urwiska od razu przywodzą na myśl Chorwację. Lazurowy kolor, barwę raczej niespotykaną w naszej szerokości geograficznej, wody jeziora zawdzięczają obecności węglanu wapnia.
Maksymalna głębokość zbiornika wynosi 13 m, widoczność sięga kilku metrów, więc ściągają tu nurkowie eksplorować zalane elementy kopalni: m.in. metalowe schody, pompy, rury, szopa, gąsienice po koparkach, jak i piękne formacje skalne czy zatopione drzewa. W jeziorze żyje też masa ryb, zwłaszcza pokaźnych szczupakw, które łatwo obserwować w przejrzystej niebieskawej wodzie. To raj również dla rybaków.
Mimo stromych urwisk, jezioro jest turystyczną atrakcją i w upalne dni plaża się zaludnia. Jezioro Wapienniki można obejść dookoła, choć czasem obrastają go chaszcze. Po drugiej stronie 3 min. od jeziora płynie rzeka Pilica.
7/ Góra Ciosowa 2 godz. od Warszawy – atrakcja dla wspinaczy
Góra Ciosowa (365 m n.p.m) położona jest na północ od wsi o tej samej nazwie. Zbudowana jest z czerwonych piaskowców nazywanych tumlińskimi. Powstały one w okresie dolnego triasu (ok. 240-250 milionów lat temu), gdy na tym terenie znajdowała się piaszczysta pustynia. Z nawiewanego przez wiatr piasku tworzyły się kolejne warstwy wydm, które później skamieniały. Piaskowce budowały też niewielkie strumienie, które osadzały się w zagłębieniach.
Na południowym zboczu Góry Ciosowej jest kamieniołom. Pozostałością po nim jest wyrobisko, zarastające powoli lasem, głównie sosnami i brzozami. Na powierzchni skał podziwiać można ślady falowania (zmarszczki), które spowodował wiatr, a także spękania powstałe wskutek wysychania wody w szczelinach.
Do wysokiej na 20 m skalnej ściany prowadzi czerwony szlak przez Góry Świętokrzyskie. Skała ma piękną czerwoną barwę. Od średniowiecza do 1975 r. wydobywano tu nietypowy czerwony piaskowiec wykorzystywany przy produkcji rzeźb, krawężników czy żaren. Jakiś czas po zamknięciu kamieniołomu utworzono rezerwat, by chronić ciekawe pod względem geologicznym miejsce. Ścieżki prowadzą pod urwisko, a także na szczyt. Ciosowa Góra z wysoką pionową ścianą przyciąga wspinaczy.
Zdjęcia: Shutterstock