- W hotelu
- Hotele i spa
- Pensjonaty
- Siedliska
- Dzieje się
Wakacje w Polsce część 1: góry
Polecamy sprawdzone miejsca, które opisywaliśmy w naszych magazynach – w Werandzie i Werandzie Country. Są pięknie położone, mają przesympatycznych gospodarzy i obsługę oraz pyszna kuchnię a w okolicy wiele atrakcji. Przekonajcie się jak wiele ciekawych zakątków jest w naszym kraju. Na początek ruszamy w góry. Polska jest piękna!
1/12 Hotel & SPA Dr Irena, Eris Krynica-Zdrój, Beskid Sądecki
Luksus otoczony górami i prawdziwe miejsce mocy – tu naprawdę się zrelaksujesz i wprawisz w euforyczny nastrój. Na przykład pływając w basenie z widokiem na zbocza Jaworzyny Krynickiej albo odpoczywając w zewnętrznym jacuzzi. Wspaniała panorama Beskidów jest też z umeblowanych, wygodnych balkonów (w każdym pokoju). Widoków nie zakłócają żadne zabudowania – miasto skryło się z drugiej strony wzgórza, a inne hotele i droga są w dolinie. Cisza, spokój, szelest liści... W samym hotelu jest tyle atrakcji, że można by z niego nie wychodzić, ale piękna górska okolica kusi.
-
Atrakcje:
Jaworzyna Krynicka, która słynie z ośrodka narciarskiego ma też malownicze szlaki piesze i rowerowe. Możecie też wjechać na nią kolejką gondolową, której dolna stacja jest niedaleko hotelu. Zresztą i wyprawa na Górę Parkową dostarczy wrażeń. Naturalnie warto też odwiedzić krynicką pijalnię wód. W samym hotelu do dyspozycji macie SPA, a w nim oprócz basenu – sauny, jacuzzi i liczne zabiegi. A także siłownię i salę gimnastyczną.
-
Kuchnia:
W restauracji Szósty Zmysł – autorskie dania sezonowe szefa Janusza Myjaka, skomponowane z lokalnych produktów: serów (oscypka, bundzu i bryndzy), warzyw, ryb słodkowodnych i grzybów. W weekendy także dania tajskie w restauracji Thai Time.
2/12 Pałac Kamieniec, Kłodzko, Góry Bystrzyckie
W eleganckiej rezydencji, która niegdyś należała do baronów, urządzonej w lekkim stylu gustawiańskim panuje swoboda i domowa przytulność. Pokoje w stonowanych szarościach i beżach, z widokami na ogród i góry, są przestronne i wygodne. Jeśli pada, wolny czas można spędzać leniwie w salonie-kawiarni, saunie albo bibliotece. W pogodne dni możecie urządzić sobie piknik w przypałacowym ogrodzie albo wybrać się na wycieczkę rowerową po malowniczych okolicach Kłodzka.
-
Atrakcje:
Wycieczki w okoliczne pasma górskie, m.in. Góry Stołowe z Błędnymi Skałami, twierdza w Kłodzku, dawne kopalnie złota w Złotym Stoku, Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim, ogród japoński w Jarkowie, Polanica-Zdrój, Duszniki-Zdrój, pałacowa wypożyczalnia rowerów.
-
Kuchnia:
Dania hotelowej kuchni to połączenie regionalnych specjałów z kreatywnością kucharzy, warzywa, owoce i zioła z przypałacowego ogrodu, specjalność to pyszne kiszonki.
3/12 Uroczysko Siedmiu Stawów, Gola Dzierżoniowska, Góry Sowie
Renesansowy zamek wśród lasów i pól, a w nim nowoczesne, komfortowe wnętrza i SPA by L’Occitane z saunami, basenem i pełną gamą profesjonalnych zabiegów. A do tego restauracja z doskonałą, zdrową kuchnią, wielki kamienny taras z leżakami, folwark oraz 12 hektarów parku. To miejsce na idealny balans między całkowitym relaksem, a aktywnym wypoczynkiem.
-
Atrakcje:
Spa ze studiem masażu, saunami, gabinetami, 16-metrowym basenem i studnią do schładzania oraz komfortowa strefa wypoczynku z tarasem widokowym i wellness barem. W niedalekiej okolicy szlaki Gór Sowich z najwyższą Wielką Sową, urocze miasteczko Srebrna Góra z pruską twierdzą o tej samej nazwie, a także malownicze Ząbkowice Śląskie, nazywane kiedyś Frankenstein.
-
Kuchnia:
Miks tradycyjnych smaków polskich i włoskich z nowoczesnym twistem. W restauracji odbywają się warsztaty kulinarne i degustacje win.
4/12 Chata nad Wisłokiem, Wisłok Wielki, Beskid Niski
W jednej z dolin Beskidu Niskiego czeka na nas wiekowa łemkowska chyża z bali, pięknie odnowiona, z obramowanymi niebiesko oknami. W środku wszystko, jak kiedyś bywało, bez lakieru, czyszczone ługiem i szarym mydłem. Właściciel kupił dom od starego pszczelarza Felka. Dziś gospodarze sami mają pasiekę i robią miód, jest też warzynik, wędzarnik i piec chlebowy oraz taras z widokiem na Wisłok. Na na gości czekają trzy przytulne pokoje i domowa kuchnia.
-
Atrakcje:
Piękne szlaki spacerowe i rowerowe po łagodnych wzniesieniach Beskidu Niskiego, Skansen w Sanoku, ruiny klasztoru w Zagórzu, stare łemkowskie kapliczki i cmentarze.
-
Kuchnia:
Domowa, z lokalnych i własnych produktów, własny chleb i miody.
5/12 Dzikie Róże, Janice, Góry Izerskie
Rodzinna agroturystyka – pokoje w domu, który ma ponad 500 lat właściciele urządzili śląskimi antykami. W łazience natkniecie się na stuletni prysznic, a w jadalni na stary podnośnik do zboża, który gra rolę...kuchennej windy. Pensjonat otoczony jest niesamowitym ogrodem różanym. Serdeczni gospodarze tworzą prawdziwie rodzinna atmosferę i wspaniale gotują.
-
Atrakcje:
Łagodne szczyty pobliskich Gór Izerskich świetnie nadają się do pieszych wędrówek, dla młodszych i starszych członków rodziny. Na Stóg Izerski wjedziecie też ze Świeradowa Zdroju koleją gondolową. Możecie też zwiedzić pobliską Jelenią Górę i zrelaksować się w termach w Cieplicach Zdroju. W ogrodzie sauna, letnia kuchnia, wędzarnia i grill.
-
Kuchnia:
Wegetariańskie i wegańskie śniadania, bazujące na lokalnych produktach i autorskich przepisach gospodarzy.
6/12 Polna Zdrój, Wleń, Karkonosze
Urokliwe miasteczko Wleń na Dolnym Śląsku pochodzi z XIII w. i ma mikroklimat uzdrowiskowy. Leży w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru. Stoi w nim ponad dwustuletni dom na skarpie z pięknym widokiem (przy dobrej pogodzie można dostrzec nawet Śnieżkę), odnowiony w duchu współczesnego designu i stylu skandynawskiego. Czekają nas was serdeczni gospodarze, którzy uwielbiają gotować i rozmawiać z gośćmi. Polna Zdrój organizuje też kameralne przyjęcia weselne.
-
Atrakcje:
Pobliska Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej, regionalny browar w Lwówku Śląskim, zabytkowa Kolej Doliny Bobru, termy i coniedzielny pchli targ w Cieplicach, na miejscu: sauna fińska opalana drewnem oraz bania z widokiem na Karkonosze, plac zabaw i drewniany domek na drzewie ze zjeżdżalnią linową, powstaje plac do gry w bule.
-
Kuchnia:
Slow food w stylu polskim z akcentami z Włoch, Hiszpanii i Tajlandii – własne warzywa, zioła i wędliny, owoce z poniemieckiego sadu, jajka, sery i mięso od sąsiadów, do tego zioła ze swojej szklarni.
7/12 Villa Toscana, Murzasichle, Tatry
Baldachim nad kutym łóżkiem, przecierane ściany w kolorach terakoty i brudnego różu oraz łazienki wyłożone trawertynem – klimat całkiem jak z Toskanii, tyle że u podnóża Tatr. W góralskim domu z wielkimi oknami właściciele połączyli swoje marzenia i pasje, czyli miłość do Włoch i pragnienie by prowadzić mały rodzinny pensjonat. Gościom zamiast telewizji oferują seanse filmowe i wieczory z książką przy kominku. Znajdziecie tu dwupoziomowe apartamenty rodzinne z aneksem kuchennym i pokoje z bezpośredniom wyjściem do ogrodu, skąd pięknie widać Tatry.
-
Atrakcje:
Doskonałe miejsce wypadowe do najpiękniejszych polskich dolin – Kościeliskiej i Chochołowskiej, a także na tatrzańskie szczyty – Giewont, Granaty czy Czerwone Wierchy, blisko stąd do centrum Zakopanego, gdzie możemy pochodzić po Krupówkach albo wjechać kolejką na Gubałówkę, na miejscu sauna i pokój zabaw dla dzieci.
-
Kuchnia:
W menu czeka Was połączenie polskich, regionalnych składników z przepisami z górskich obszarów Toskanii, a do tego szeroki wybór włoskich win.
8/12 Smolnikowe Klimaty, Smolnik, Bieszczady
W Smolniku, łemkowskiej wsi położonej wzdłuż rzeki Osławy jakby czas się zatrzymał. Podobnie jak w ponadstuletniej chyży, urządzonej antykami i prostymi drewnianymi meblami. Czeka tu na was pięć pokoi, w których odpoczniecie od miejskiego zgiełku i przekonacie się, że kawa najlepiej smakuje z widokiem na poranne bieszczadzkie mgły, które unoszą się znad pól. A poza tym serdeczni gospodarze, ich dwa psy i trzy koty.
-
Atrakcje:
Pieszo, z kijkami do nordic walkingu albo rowerem możecie przemierzać stąd bieszczadzkie szlaki: słynne Połoniny albo mniej wymagające drogi, warto wyskoczyć na jeden dzień nad Jezioro Solińskie, gdzie można nawet popływać żaglówką czy kajakiem.
-
Kuchnia:
Pyszne, domowe śniadania i sycące trzydaniowe obiadokoloacje.
9/12 Villa Miodula, Kościelisko, Tatry
Kameralny pensjonat mieści się w drewnianym domu w stylu zakopiańskim ze świerkowych bali, uszczelnionych słomianymi warkoczami. Wnętrze urządzone prosto i współcześnie, ale z dbałością o szczegóły, lokalne tradycje i bardzo wygodnie. Atrakcją jest niesamowita panorama Tatr widoczna z okien. Kojące jest też otoczenie, bo to nie gwarne Zakopane, tylko spokojne Kościelisko, kilka kilometrów dalej.
-
Atrakcje:
Wyruszysz stąd na tatrzańskie szlaki, do term w Bukowinie czy Chochołowie albo którejś z zakopiańskich restauracji, na miejscu pokój zabaw dla dzieci
-
Kuchnia:
Zjesz tutaj śniadanie z regionalnych produktów, a także suchy prowiant przygotowywany na wycieczki.
10/12 Stary Dom Zdrojowy, Wysowa-Zdrój, Beskid Niski
Zaczęło się od przypadku, jak to często bywa – turystka spod Krakowa przyjeżdżała do Wysowej–Zdrój z dziećmi do wód. W dawnym domu zdrojowym jadali frytki. Tak go polubili, że gdy został wystawiony go na sprzedaż, kupili go i założyli pensjonat. Klimatyczne pokoje, które noszą nazwy od kwiatów (piwoniowy, makowy, fiołkowy etc.) są na poddaszu, zaś na parterze restauracja, w której właścicielka gotuje z zeszytu teściowej krakuski z przepisami galicyjskimi. Jej specjalność to rydze. Wymyśliła nawet Święto Rydza, które odbywa się tutaj co roku.
-
Atrakcje:
Pijalnia wód, park linowy, mini zoo, park wodny, szlaki piesze, rowerowe i konne.
-
Kuchnia:
Tradycyjna galicyjska z lokalnych składników, no i rydze we wszelkich postaciach – z patelni, w cepelinach, smalcu, kiełbasie.
11/12 Polana 114, Przecznica, Góry Izerskie
W stuletnim murowanym domu, który dostał nowe życie, czeka na was pięć przestronnych, jasnych pokoi. Możecie go też wynająć w całości. W wyremontowanej stodole znajdziecie salon z kominkiem oraz kuchnię z jadalnią. Życie płynie tu powoli, w rytmie natury, nikomu nigdzie się nie spieszy. W dużym ogrodzie możecie grać w badmintona, rzucać frisbee lub po prostu rozłożyć koc lub leżak i poczytać książkę.
-
Atrakcje:
Izerskie szlaki, które pokonacie pieszo, z kijami albo na rowerach (wypożyczycie je u sąsiadów), zapora wodna w Pilchowicach i stalowy most kolejowy z 1906 r., wspinaczka na Jelenie Skały, z których pięknie widać Przecznicę, pobliska rzeczka, w której można zamoczyć nogi, w sezonie jarmark z lokalnymi produktami Perski Izerski, zamek Czocha w Suchej.
-
Kuchnia:
Możecie gotować sami w kompleksowo wyposażonej kuchni w przestrzeni wspólnej albo wybrać się do polecanych przez gospodarzy miejsc, obowiązkowym punktem programu są kultowe naleśniki biszkoptowe z serkiem i jagodami w Chatce Górzystów na Hali Izerskiej.
12/12 Pokrzywnik 11, Pokrzywnik, Dolina Bobru
Nawet jeśli jesteś mięsożercą zachwycisz się tutejszymi gołąbkami, pierogami z soczewicą i domową chałką i przetworami. Gospodarze mają też jabłka z własnego starego sadu i robią z nich pyszne soki. Stary dom zbudowano z naturalnych materiałów. W środku przytulny, rustykalny klimat – cegła, odkryte belki sufitowe, oryginalne meble, choćby malowana szafa z 1734 roku, czy krzesła z pałacu w Maciejowcu, uratowane przed spaleniem, na łóżkach lniana pościel. A za oknem ogród z sadem, łąka, pole i las. Przyjemnością jest tu nawet wieczorny spacer wiejską drogą, którą rzadko kiedy przejeżdża samochód.
-
Atrakcje:
Ścieżki i szlaki Parku Krajobrazowego Doliny Bobru, wyprawa do Jeleniej Góry
-
Kuchnia:
Wegetariańskie, a także wegańska kuchnia, w dużej części z warzyw i ziół z własnego ogrodu, uprawianego naturalnie oraz od lokalnych rolników, przetwory, także z leśnych poziomek i jagód, herbata z krwawnika, pesto z czosnku niedźwiedziego, domowy syrop z czarnego bzu.
Zdjęcie główne: Shutterstock