- W hotelu
- Dzieje się
10 filmowych hoteli, które istnieją naprawdę
Poczuj się, jak Luke Skywalker, Wielki Gatsby albo James Bond. Wystarczy kilka dni urlopu i... odpowiedni hotel.
Były cichymi świadkami wielkich namiętności, gangsterkich porachunków i spotkań tajnych organizacji. O kim mowa? O filmowych hotelach. Gdyby w branży filmowej były osobne nagrody dla najlepszych filmowych hoteli, te z poniższej listy dostałyby, przynajmniej po jednej statuetce.
1/10 Hotel del Coronado, Coronado
„Pół żartem, pół serio” (1959)
Gdzie szukać milionera? Oczywiście w ekskluzywnym hotelu nad oceanem! Ale nawet tam dobrze jest zachować czujność. W końcu to w Hotelu del Coronado w San Diego, pochodząca z Polski Sugar Kane Kowalczyk (Marylin Monroe) zakochała się w magnacie naftowoym, ktory okazał się (kolejnym!) saksofonistą (w tej roli Tony Curtis). Żeby tego było mało, ten sam saksofonista ukrywał się przed włoską mafią przebrany za kobietę. Ale jak to mówią: "Nobody's pefect".
Hotel Coronado zbudowano w 1888 roku i, w tamtym czasie, był to największy hotel na świecie, w którym odpoczywały gwiazdy oraz politycy.
2/10 Hotel Alfonso XIII, Sewilla
„Lawrence z Arabii” (1962 r.)
Kilka scen z kultowego filmu opowiadającego o przygodach przystojnego brytyjskiego oficera T.E. Lawrcence’a, w którego wcielil się Peter O’Toole zostało nakręconych w na dziedzińcu ociekającego przepychem hotelu Alfonso XIII. Zbudowany w 1929 roku obiekt nie znajduje się jednak w Damaszku, ale w stolicy Andaluzji, Sewilli.
Dzisiaj, ekskluzywny entourage może być świadkiem twoich przygód. Niekoniecznnie wojennych. Podobno w hotelu często zatrzymuje się takie gwiazdy, jak Brad Pitt i Madonna.
3/10 Hotel New Otani Tokyo the Main, Tokio
„Żyje się tylko dwa razy” (1967 r.)
Jak wiadomo, fani Jamesa Bonda dzielą się na tych, którzy kochają Seana Connery’eo i tych, którzy wolą Rogera Moore’a. Tym razem, ucieszą się ci pierwsi.
Siedziba firmy handlującej paliwem rakietowym, której właścicielem był pan Osato (tak naprawdę członek przestępczej organizacji SPECTRE) znajdowała się w właśnie w japońskim pięciogwiazdkowym hotelu New Otani Tokyo the Main.
Kto wie, może i ty przypadkiem uratujesz świat podczas tradycyjnej ceremonii parzenia herbaty...
4/10 Hotel Sidi Driss, Matmata
saga „Gwiezdne Wojny” od 1976 r.
To tutaj, na farmie wilgoci Beru i Owena Larsów wychowywał się młody Luck Skywalker. Wbrew pozorom, miejsce nie znajduje się na planecie Tatooine, ale na Ziemii, w Tunezji. Hotel Sidi Driss pojawiał się w „Gwiezdnych Wojnach” kilkukrotnie, w latach: w 1976, 1997, 2000 roku i 2003.
Pokoje w jaskiniach istnieją naprawdę, a cały obiekt nawiązuje stylistyką do międzygalaktycznej sagi. To miejsce zachwyci wszystkich rycerzy Jedi.
5/10 Timberline Lodge, Timberline
„Lśnienie” (1980 r.)
Timberline Lodge & Ski and Snowboard Area to miejsce dla osób o mocnych nerwach, bo pewnie nie każdy jest na tyle odważny, by spędzić noc w jednym z najmroczniejszych miejsc w historii kina. W tym górskim hotelu rozgrywała się bowiem akcja „Lśnienia” Stanleya Kubricka.
Obiekt znajduje się w USA, w stanie Oregon i jest jednym z ulubionych kierunków narciarzy ze względu na świetnie stoki. Podobno wcale w nim nie straszy. Nie ma w nim też pokoju nr 237.
6/10 Fontainebleau Miami Beach, Miami Beach
„Człowiek z blizną" (1983 r.)
Pamiętasz, jak kubański gangster, Tony Monatana (w tej roli niezrównany Al Pacino) miło spędzał czas pijąc koktajle nad brzegiem luksusowego basenu? Jeśli i ty chesz spędzić czas w raju i poczuć, że "świat należy do ciebie", leć do Miami, do hotelu Fontainebleau.
P.S. Hotel pojawił się także w innych filmach, między innymi w „Bodygauradzie” oraz „Goldfingerze”.
7/10 Hotel Taj Lake Palace, Udaipur
„Ośmiorniczka” (1983 r.)
Tym razem coś dla „frakcji Rogera Moore’a”. W tej części swoich brawurowych przygód, James Bond poznał tajemniczą przemytniczkę diamentów – Ośmiorniczkę, która mieszała w luksusowym pałacu na wodzie.
Pałac to tak naprawdę hotel Taj Lake Palace, który znajduje się w Indiach, w mieście Udaipur. O jego wnętrzach można powiedzieć, że są wręcz zabójczo luksusowe.
8/10 Park Hyatt Tokyo, Tokio
„Między słowami" (2003 r.)
Większość akcji eterycznego dzieła Sofii Coppoli kręcona była w Tokio, w hotelu Park Hyatt Tokyo. Hotel znajduje się w wieżowcu ulokowanym wśród tętniących życiem uliczkek w dzielnicy Shinjuku. To właśnie tam narodziło się niezwykłe filmowe uczucie między Scarlett Johansson a Billem Murrayem.
Ciekawostką jest fakt, że hotel zajmuje tylko dwie kondygnacje budynku – w reszcie znajdują się biura. Ale bar z fortepianem, na szczęście, istnieje naprawdę i znajduje się na 52. piętrze wieżowca.
9/10 Grand Hotel de Cabourg, Cabourg
"Nietyklani" (2011 r.)
W ostatniej scenie filmu, Philippe (François Cluzet) wreszcie spotyka się w restauracji ze swoją korespondencyjną ukochaną. Hotel, z którego tak pięknie widać morze to Grand Hotel de Cabourg, 5-gwiazdkowy obiekt położony w Normandii.
Drugi aktor – Omar Sy – podobno pierwszy raz zobaczył morze będąc w młodości w Cabourgu. Malownicza miejscowość zachwycała artystów znacznie wcześniej – na niej Marcel Proust wzorował Balbec z "W poszukiwaniu straconego czasu".
10/10 Hotel Plaza, Nowy Jork
„Wielki Gatsby" (2013 r.)
Słynny hotel New York Plaza jest bardziej związany z historią Gatsby’ego niż mogłoby się wydawać. Leonardo di Caprio grał w filmie scenę w apartamencie "Fitzgerald" na 18. piętrze hotelu. Ten pokój stworzono specjalnie w hołdzie Scottowi Fitzgeraldowi, który był częstym gościem hotelu.
Hotel Plaza to prawdziwa gwiazda wśród amerykańskich hoteli – zagrał w ponad 20 produkcjach, w tym, w drugiej części uwielbianej w Polsce gwiazdkowej historii o Kevinie – „Kevin sam w Nowym Jorku”.