Ende Ceramics – porcelana, która podbija świat

Natalia Gruszecka i Jakub Kwarciński, duet projektantów tworzących pracownię ceramiczną Ende Ceramics.
W górę
W dół

Tworzą porcelanowe przedmioty, w udany sposób łącząc wyszukaną formę z funkcjonalnością – Natalia Gruszecka i Jakub Kwarciński, duet projektantów z Wrocławia. Zajrzeliśmy do ich pracowni na Nadodrzu, zadając przy okazji kilka pytań.

Jak zaczęła się historia Ende Ceramics?

Wszystko zaczęło się… zupełnie przypadkowo. W czasie studiów Natalia z ciekawości wystawiła projekty porcelanowych filiżanek w kilku sklepach internetowych. Okazało się, że charakterystyczne lekkie porcelanowe filiżanki zdobione prawdziwym złotem bardzo się podobają. Posypały się zamówienia z Polski i ze świata, a zwłaszcza ze Stanów Zjednoczonych. Z napięciem śledziliśmy pierwsze pozytywne oceny i komentarze. Było to dla nas niemałym przeżyciem i ogromną motywacją do dalszej pracy. W krótkim czasie nasza studencka inicjatywa przerodziła się w profesjonalną pracownię i miejsce pracy dla kilku osób.

Przedstawcie się proszę – kto stoi za Ende Ceramics?

Ende Ceramics to studio założone przez Natalię Gruszecką i Jakuba Kwarcińskiego – projektantów i absolwentów ceramiki na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W naszej małej pracowni na Nadodrzu projektujemy i wytwarzamy wyroby porcelany użytkowej – kubki, filiżanki, wazony i figurki. Wymyliśmy kiedyś, że nasze przedmioty będą robione ręcznie i z sercem, z wysokiej jakości materiałów. I że mimo oryginalnej, wyszukanej formy, zachowają funkcjonalność. Wreszcie, trafią do amatorów pięknych przedmiotów w Polsce i na świecie.W nazwie marki intryguje mnie słowo „ende”…

Ende to skrót od słowa „endemiczny”, czyli „występujący na danym obszarze” (za słownikiem sjp.pwn.pl), jak „gatunek unikatowy dla danego miejsca czy regionu, występujący na ograniczonym obszarze, nigdzie indziej niewystępującym naturalnie” (za Wikipedia). I tak jest też z naszymi projektami i produktami: są odbiciem naszego poczucia estetyki. Kształty, które preferujemy oraz materiały, z którymi pracujemy to nie są przypadkowe wybory, ale decyzje poprzedzone licznymi próbami. Jeszcze jest Wrocław, który z pewnością ma wpływ na prace. Gdybyśmy studiowali we Francji, Rosji czy Japonii nasza porcelana pewnie wyglądałaby inaczej.

Ostatnio jedna z klientek napisała, że nasze projekty są „endearing”, co po polsku tłumaczy się mniej więcej jak „ujmujący”. Nie ukrywam, było to dla nas miłe skojarzenie.  

Filozofia designu według Ende Ceramics?

 Kiedy projektujemy, myślimy głównie o formie: poszukujemy harmonii kształtu, równowagi i piękna przedmiotu. Niezmiennie zadajemy sobie pytanie: czy sami chcielibyśmy mieć taką filiżankę, czy taki wazon? Czy ten przedmiot ma w sobie to „coś”, co sprawia, że jest wyjątkowy oraz zauważalny? Po cichu zastanawiamy się – rzeczywiście, fajna filiżanka, ale czy ktoś byłby w stanie związać się nią emocjonalnie? Polubić ją?

 – I są tacy – a dodajmy, że jest ich niemało – którzy bardzo lubią wasze prace. Komu podobają się projekty Ende Ceramics?

 To z pewnością osoby, które cenią sobie niestandardowe, ręcznie wykonane przedmioty. Wiemy, że mamy wielbicieli obu płci we wszystkich grupach wiekowych i w różnych krajach.   Może to zabrzmi banalnie, ale projektujemy też dla własnej przyjemności. Podoba nam się zdanie z książki z cytatami projektantów: „I want to make beautiful things, even if nobody cares" Saul Bass (książka The Designer Says: Quotes, Quips, and Words of Wisdom). I w naszym przypadku jest ono w 100 procentach prawdziwe.

Tekst: Ewa Pluta. Zdjęcia: Ende Ceramics (Bartek Bobkowski dla TLmag, Magdalena Oczadły).

reklama


 

Zobacz także

© Wydawnictwo TE-JOT

  • Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K.
  • ul. Malczewskiego 19, 02-612 Warszawa
  • tel. 22 854 14 65, fax: 22 854 14 69

Redakcja magazynu

  • 02-612 Warszawa, ul. Malczewskiego 19
  • tel. 22 854 14 65, faks 22 854 14 69

Reklama

  • Product manager kom. 602 686 604
  • Beata Łapińska tel. 22 854 14 32

LOGO Weranda weekend

Redakcja internetowa

  • e-weranda@weranda.pl
Wczytywanie danych...
Youtube
Pinterest