- Sprawdzone miejsca
Gdzie się schłodzić w Warszawie w upały? Oto 5 propozycji
Upały osiągnęły poziom maksimum. W wybetonowanych częściach miasta ledwo jest czym oddychać, a człowiek czuje się jak na patelni. Ale Warszawa oferuje miejsca, gdzie można uciec od gorąca. Podpowiadamy miejsca,gdzie można ochłodzić się się w stolicy.
1. W upały w Warszawie skorzystaj ze zraszaczy i kurtyn wodnych, stoją na wielu placach
Drobne kropelki wody potrafią przynieść ulgę w gorące dni i są naprawdę przyjemne. Do dyspozycji masz sporą powierzchnię ze zraszaczami obok Pomnika Syreny przy Moście Świetokrzyskim. Są idealne, by między nimi pochodzić albo przejechać rowerem. Kochają się tam bawić także dzieci.
Oprócz tego włodarze stolicy ustawili przyjemnie chłodzące kurtyny wodne w różnych punktach miasta. Gdzie ich szukać? Na Placu Zamkowym, obok skweru Hoovera, na Krakowskim Przedmieściu przy pomniku Mikołaja Kopernika, na Placu Trzech Krzyży, na Placu Konstytucji (od strony ul. Waryńskiego), na Placu Defilad (w okolicy skrzyżowaniu Al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej), na ul. Floriańskiej (przy bazylice Św. Floriana), Płycie Desantu przy ul. Solec (bulwar Flotylli Wiślanej), na ul. Nowy Świat przy Smolnej (przy skwerze Stanisława Wisłockiego).

2. Żeby się ochłodzić, idź do parku
Warszawa to bardzo zielone miasto, a zieleń chłodzi. Ten fakt zauważają często cudzoziemcy odwiedzający stolicę, a sami warszawiacy czasami o nim zapominają. W upały pomocne są skwery ale szczególnie duże zielone powierzchnie naturalnie obniżają temperaturę o kilka stopni, nie mówiąc o tym, że drzewa dają upragniony cień. Gdy słupki na termometrze podskakują, wybierz się do Łazienek, Parku Skaryszewskiego, Parku Praskiego, Parku Żeromskiego czy na Pole Mokotowskie. Możesz zabrać ze sobą koc, urządzić piknik albo po prostu poleżeć z książką na trawie czy przysiąść na ocienionej ławce.

3. Dla ochłody wskocz do wody – Jeziorko Czerniakowskie, a może basen
Miejskimi naturalnymi kąpieliskami mogą pochwalić się Wiedeń czy Berlin, ale Warszawa też ma takie kąpielisko. To Jeziorko Czerniakowskie, leżące niedaleko Wisły i Mostu Siekierkowskiego na lewym brzegu rzeki. Znajdziecie tu rezerwat wodny, ale w okolicach ul. Jeziornej wyznaczono też piaszczystą plażę i kąpielisko.
A jeśli wolicie kąpiel w bardziej uporządkowanych warunkach wybierzcie się na odkryte baseny z atrakcjami – do Parku Moczydło albo na Wał Miedzeszyński.

4. Ścieżka Natura 2000 nad Wisłą, niedaleko plaży, pomoże się ochłodzić w Warszawie
Ta ścieżka to miejski fenomem. Podczas gdy lewy brzeg Wisły jest uporządkowany, prawy pozostawiono naturze. Znajduje się tu Obszar Natura 2000, a przez jego środek, wzdłuż rzeki biegnie naturalna ścieżka. Naszym zdaniem najciekawszy jej odcinek przebiega między Mostem Gdańskim, a Mostem Siekierkowskim. Można nią spacerować, biegać, jeździć na rowerze, wokół mając dzikie zarośla i śpiew ptaków. Jeśli się zmęczysz, przysiądź na jednej z dzikich plaż – naprzeciw Starego Miasta, obok Mostu Poniatowskiego czy na wylocie ul. Krynicznej. Są tam budki, gdzie bezpłatnie wypożyczysz leżaki, paletki do gry czy zabawki do piasku. Wzdłuż ścieżki znajdziesz też wiele knajpek, gdzie można zatrzymać się na chłodną lemoniadę, a obok plaży Poniatówka nawet wózek z lodami.
Zobacz także: Gdzie zjeść najlepsze lody w Warszawie?


5. Schłodź się kulturalnie
Idź do muzeum – Muzeum Narodowego, Zamku Królewskiego, Zachęty czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Wszędzie tam temperatura jest niższa dzięki klimatyzacji. W ramach wakacyjnych atrakcji możesz też zwiedzić Szlak Kulturalnych Piwnic Starego Miasta. Biegnie pod ziemią, pod rynkiem i starymi uliczkami, a tam jak wiadomo jest dużo chłodniej.
Zdjęcie na otwarcie: Shutterstock
