Dorośli oszaleli. Na punkcie kolorowanek

Kolorowanki, kojarzone głównie z beztroskim dzieciństwem, stały się obecnie antidotum na troski dorosłych.
W górę
W dół
 
Stres? Problemy ze snem? Związek kuleje, a atmosfera w pracy też nie lepsza? Spokojnie, jest na to lekarstwo, którego nie znajdziecie jednak na półkach w aptece, lecz… w księgarni. Kolorowanki dla dorosłych – dobre na wszystko. Tak, również na jesienną chandrę.
 

Koloromaniacy
 
Dorośli ludzie. Zapracowani, spieszący się, to tu, to tam i w dziesięciu innych miejscach jednocześnie. A jednak ulegli tej manii – koloromanii. Koloromaniaka można dość łatwo rozpoznać – w swoim biurku trzyma zadziwiająco dużo ołówków (oczywiście zaostrzonych), kredek, flamastrów, a ci na wyższym poziomie zaawansowania szczycą się posiadaniem farb, pasteli a nawet węgla. I jeszcze ten nieprawdopodobnie skupiony wyraz twarzy koloromaniaka, zupełnie tak jakby medytował. A on po prostu koloruje.
 
Moda z Zachodu
 
Moda na kolorowanki przyszła do nas – co pewnie nikogo szczególnie nie zaskoczy – z Zachodu. A konkretnie z Wysp Brytyjskich, gdzie w 2013 roku wydano „Tajemniczy ogród” w formie kolorowanki dla dorosłych, która z miejsca stała się ogromnym wydawniczym sukcesem. Kolorowanka być może nigdy nie ukazałaby się, gdyby nie… kryzys finansowy. Jej autorka Johanna Basford, ilustratorka i graficzka, otworzyła niewielkie studio, które miało projektować tapety ścienne do luksusowych hoteli i butików.

Niestety krach finansowy pokrzyżował plany młodej ilustratorki – klienci uznali, że w trudnych czasach tapety to zbędny luksus. Studio straciło rację istnienia, a Basford częściowo zapał do projektowania, już tylko okazjonalnie przyjmując zlecenia. „Tajemniczy ogród” narysowała i wydała bez wiary w sukces, przebąkując tu i tam, że pewnie jej mama będzie musiała kupić cały nakład. Nie mogła się bardziej mylić. Nakład "Tajemniczego Ogrodu" rozszedł się jak świeże bułeczki.
 
Idea, która sprawia, że tysiące, ba, setki tysięcy dorosłych, po wejściu do księgarni, pierwsze kroki kierują do półek uginających się pod ciężarem kolorowanek brzmi niezwykle prosto: „Uwolnij wewnętrznego artystę i odstresuj się, kolorując i personalizując te piękne, egzotyczne wzory”. I rzeczywiście, kolorowanki dedykowane dorosłym, są bardzo szczegółowe, ich pokolorowanie wymaga więc niemałej precyzji i skupienia na granicy transu. A to sprzyja relaksowi (kolorowanie pobudza w mózgu fale alfa, ułatwiające odprężenie), pomaga pozbyć się natłoku natrętnych myśli, pobudza kreatywność, a często także wiarę we własne siły.

5 książek, dzięki którym nauczysz się leniuchować

Kiedy leniuchujesz, czujesz wyrzuty sumienia. Dziwisz się, że czasem można pozwolić sobie na nicnierobienie. Otóż… można. Sprawdź ranking 5 książek, dzięki którym nauczysz się leniuchować.
zobacz więcej »


Kolorowanka dobra na wszystko

Zmęczeni panowie domu, zapracowane gospodynie domowe, studenci zmrożeni myślą o zbliżającej się sesji egzaminacyjnej, wzorowi, acz nieco sztywni pracownicy korporacji – wszyscy mogą szukać częściowego rozwiązania swoich problemów w kolorowankach. Lista przypadłości, które "leczą" te kreatywne książeczki jest dość długa:

– na dobry sen,

– na pozytywne myślenie,

– na rozbudzenie pasji – dla aspirujących do bycia obieżyświatami,
 
– na uspokojenie i medytację,
 
– na podtrzymanie dobrych relacji z innymi – pocztówki do pokolorowania i wysłania,
 
– na ćwiczenie uważności.
 
Kolorujmy więc na zdrowie!
 
Pobudź swoją kreatywność i zrelaksuj się – kilka sprawdzonych sposobów:

>>> Tutki – włącz kreatywność i wyplataj z gazet

>>> Wydrukuj sobie meble

Tekst: E.P. Zdjęcia: Shutterstock, materiały firm.

reklama

Zobacz także

© Wydawnictwo TE-JOT

  • Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K.
  • ul. Malczewskiego 19, 02-612 Warszawa
  • tel. 22 854 14 65, fax: 22 854 14 69

Redakcja magazynu

  • 02-612 Warszawa, ul. Malczewskiego 19
  • tel. 22 854 14 65, faks 22 854 14 69

Reklama

  • Product manager kom. 602 686 604
  • Beata Łapińska tel. 22 854 14 32

LOGO Weranda weekend

Redakcja internetowa

  • e-weranda@weranda.pl
Wczytywanie danych...
Youtube
Pinterest