werandcountry.pl weranda.pl
Reklama - Kontynuuj czytanie poniżej
  • Dzieje się
  • Muzea

Muzeum Farmacji w Warszawie

autor: Amelia Safader

Muzeum farmacji im. mgr Antoniny Leśniewskiej powstało w 1985 roku. Od 2002 roku jest oddziałem Muzeum Warszawy. Zobaczycie tu zrekonstruowane wnętrze apteki z okresu międzywojennego i poznacie tajniki powstawania leków, trucizn i narkotyków.

Założycielka Muzeum Antonina Leśniewska stała się rozpoznawalna, gdy w 1901 roku otworzyła pierwszą na świecie aptekę w Sankt  Petersburgu zatrudniającą wyłącznie kobiety. Walczyła też o dostęp do wyższego wykształcenia farmaceutycznego dla kobiet.

muzeum farmacji w warszawie

Celem muzeum jest upowszechnianie historii farmacji. Wystawy są skierowane do osób, które chcą poszerzyć wiedzę z tej dziedziny oraz do tych, którzy chcą spędzić czas wolny w ciekawy sposób. Szklane naczynia apteczne naprawdę zaskoczą Was różnorodnością barw i kształtów.

Ekspozycje to: Officina sanitatis, Materia medica, Kolor i szlif, Forum magistry Antoniny Leśniewskiej i Leki Kampo w japońskiej tradycji. W tej ostatniej części dowiecie się m.in. jak komponowano leki w medycynie japońskiej.

muzeum farmacji eksponaty
muzeum farmacji wystawa
fot. Igor Oleś

W muzuem obejrzycie zrekonstruowane wnętrze apteki z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Zobaczycie też niezwykłą kolekcję mebli i naczyń oraz poznacie historie leków, trucizn i narkotyków. A farmaceutyczna biblioteka zachęci do skorzystania z niej na miejscu.

Muzeum Farmacji w swojej kolekcji ma jedyny ocalały egzemplarz wspomnień Antoniny Leśniewskiej wydany w 1901 roku w Sankt Petersburgu.

Kontakt

Muzeum Farmacji w Warszawie
ul. Piwna 31/33
00-265 Warszawa
muzeum czynne:
pon.–sb. godz. 9:00–17:00
muzeumfarmacji.muzeumwarszawy.pl

Polecamy

Zostań z nami

Bądź na bieżąco