werandcountry.pl weranda.pl
  • Dzieje się

Co ciekawego zrobić w Warszawie we wrześniu. Zobacz 10 atrakcji

autor: Agnieszka Wójcińska

Wrzesień oznacza nowy sezon kulturalny i szereg innych atrakcji. Warszawą jesienią nie pozwala się nudzić. Co wybierzesz – aukcję gitar słynnego muzyka, święto rzeki, jeden z najstarszych maratonów na świecie, a może szalone spotkanie z muzyką albo popisy samochodowych mistrzów?

 

1. Święto Wisły – 7 września

Wisła i związane z nią atrakcje to część warszawskiego życia. Dlatego na zakończenie sezonu letniego, w podziękowaniu dla rzeki, odbywa się jej święto organizowane przez miasto Warszawa i inicjatywę Dzielnica Wisła. W jego ramach przez cały dzień skorzystacie z szeregu bezpłatnych atrakcji, od wspólnego szkicowania na plaży Rusałka, przez koncert na wodzie, spektakl na plaży, bezpłatne wodne taksówki po muzyczną paradę na wodzie i pokaz tańca.

Więcej informacji: facebook.com/dzielnicawislapl

Święto Wisły
Fot. Shutterstock

2. II Międzynarodowy Festiwal Wczesnośredniowiecznych Wojowniczek pod hasłem "Festiwal Wojowniczek Lagerthy" – 7-8 września

To niewątpliwa gratka nie tylko dla dzieci, ale dla wszystkich miłośników historycznych wojowników i wojowniczek. Warownia Jomsborg, położona w Warszawie nad Wisłą tematyczna wioska Wikingów zaprasza na dwudniowy festiwal poświęcony wikingskim wojowniczkom. W ramach atrakcji przewidziano stanowisko tkaczki (możliwość zakupów), pokazy kowala, stanowisko do strzelania z łuku historycznego, rzutu toporem i oszczepem, turnieje w posługiwaniu się różnymi broniami dla dorosłych i dla dzieci i koncerty na zakończenie każdego dnia festiwalu.. Na miejscu działa też sklepik i tawera sprzedająca kiełbaski oraz napoje.

Wstęp dla dorosłych 30 zł, dla młodzieży powyżej 1,5m – 10 zł, dzieci młodsze – gratis.
Warownia Jomsborg, Wybrzeże Helskie 6, sobota 11:30 – 20:00, niedziela 12:00 – 19:00

Warownia Jomsborg
Fot. wioskawikingow.pl

3. 20. edycja festiwalu Skrzyżowanie Kultur, 13-15 września

Ten festiwal, firmowany przez Stołeczną Estradę i miasto Warszawa, na stałe wpisał się w jesienną mapę atrakcji stolicy, odbywa się bowiem w tym roku już 20 raz. Przez ten czas przewinęło się przez niego naprawdę wiele gwiazd z całego świata. Miłośnikom etnicznych dźwięków nie trzeba go przedstawiać ani zachwalać.

Koncerty niegdyś organizowane w namiocie pod Pałacem Kultury, przeniosły się do Teatru Dramatycznego. W ramach jubileuszowej edycji wystąpią artystki i artyści z Korei, Wysp Zielonego Przylądka, Algierii, Mali, Angoli i Włoch. Bilety na koncerty kupicie w internecie.

W ramach festiwalu odbywają się także bezpłatne warsztaty i panele.

Skrzyżowanie Kultur 2024
Kolektyw Lemma z Algierii, fot. materiały prasowe

4. Wyścigi konne na torze Służewiec

Piękne konie i wielkie emocje. Warszawski tor Służewiec ma długą i bogatą historię, i wciąż przyciąga nie tylko miłośników obstawiania zawodników, ale po prostu ciekawych tego bardzo widowiskowego sportu. Można powiedzieć, że to nieustająco modne miejsce. Dlatego przy pięknej jesiennej pogodzie warto wybrać się tam z przyjaciółmi lub dziećmi. Wyścigi odbywają się we wszystkie soboty i dwie niedziele września.

Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock

5. Drift Masters Wielki Finał 2024 – 13-14 września

Wielka atrakcja i święto dla miłośników szybkich samochodów i samochodowych tricków. Na PGE Narodowy odbędą się największe zawody driftingowe na świecie. W zeszłym roku wypełniły stadion po brzegi, zobaczymy, jak będzie w tym. 40 kierowców z całego świata będzie walczyło o nagrodę sezonu na specjalnie zaprojektowanym i wylanym w tym celu z asfaltu torze. Bilety na poszczególne dni albo całość wydarzenia do kupienia w interncie.

Drift Masters 2024
Fot. Shutterstock

6. Aukcja gitar lidera Lady Pank w Desa Unicum – 21 września o 17.00

W ofercie aukcji znalazło się 27 gitar, a pośród nich kilka odmian jego ulubionego Fendera Stratocastera, m.in.: czerwony Lone Star z odciśniętą dłonią córki gitarzysty. Przez długi czas była to gitara najczęściej wybierana przez artystę na koncertach. Oprócz tej gitary w ofercie znajdziemy inne niezwykłe modele, a także cenne nagrody, płyty i biżuterię artysty. Nawet jeśli nie planujecie kupować kultowych gitar, warto zobaczyć te wyjątkowe pamiątki. Będą wystawione w w siedzibie Desy Unicum przy ul. Pięknej 1A. Aukcja „Jan Borysewicz. Kolekcja gitar” odbędzie się także tam.

Aukcja gitar Desa Unicum
Fot. Desa Unicum

7. Jesienne Targi Książki – 20-22 września

W trzeci weekend września pod Pałacem Kultury od strony Kinoteki odbędzie się połączenie festiwalu literackiego i handlowej imprezy dla miłośników książek. Na targach pojawia się wydawcy literatury pięknej, kryminałów, literatury faktu, książki dziecięcej, młodzieżowej, literatury young & new adult, komiksów oraz antykwariusze i wydawcy gier planszowych. Oprócz samych pozycji literackich największą ich atrakcją są oczywiście spotkania z autorami i możliwość wzięcia od nich autografu.

Jesienne Targi Książki 2024
Fot. Shutterstock

8. 10. urodziny Polin – Muzeum Historii Żydów Polskich, 26-30 września

Wyjątkowe warszawskie muzeum, które mieści się w jednej ze współczesnych architektonicznych perełek stolicy, właśnie obchodzi 10. urodziny. Z tej okazji przygotowano szereg atrakcji i wydarzeń. Będzie noc filmowa, koncert z utworami Georga Gershwina i Philippa Glassa, debata o przyszłości muzeów oraz spotkania z obiektami z kolekcji i oprowadzania. W programie także warsztatowe propozycje dla najmłodszych odbiorców.
Muzeum będzie serwować specjalne urodzinowe ciastko "Fanaberia", prezentujące wachlarz aszkenazyjskich smaków – od maku z migdałami i orzechami, przez miód, cynamon po jabłko i mirabelkę.
Wstęp na większość wydarzeń jest bezpłatna, wszystkie odbywają się w siedzibie muzeum przy ul. Mordechaja Anielewicza 6. W dniach urodzinowego świętowania bezpłatnie można też zwiedzać muzeum.

10. urodziny Polin
Fot. polin.pl

9. Maraton Warszawski – 29 września

Wielkie święto biegaczy, które jako jeden z nielicznych maratonów na świecie odbywa się nieprzerwanie od 1979 roku! ZA PRL pod okiem wojska i Zomo, dziś już bez takich atrakcji. Uczestnicy obiegną sporą część miasta po obu stronach Wisły. Równolegle dla mniej zaawansowanych biegaczy odbywa się Warszawska Dycha, czyli bieg na 10 km.

Dzień wcześniej organizatorzy przewidzieli bieg dla dzieci Nice To Fit You Mini Maraton podzielony jest na kategorie wiekowe – w zależności od wieku uczestnicy pobiegną różnych dystansach. Najmłodsze kategorie wiekowe – do 3 i do 5 lat – mogą wystartować wraz z opiekunem. Górny limit wieku wynosi 16 lat. Wszyscy otrzymają na mecie pamiątkowe medale.

Start ul. Świętokrzyska na wysokości Pałacu Kultury. Bieg dla dzieci rozpocznie się w sobotę 28 września o 11 rano, a Maraton Warszawski i Warszawska Dycha dla dorosłych w niedzielę 29 września o 9.00.

Zapisy przez internet na stronie: rejestracja.maratonwarszawski.com/pl/

Maraton Warszawski
Fot. Shutterstock

10. Szalone Dni Muzyki – 27-29 września

W tym roku w ramach kultowego festiwalu odbędzie się aż 56 koncertów w ciągu trzech dni. Tegorocznym hasłem przewodnim festiwalu są ”Źródła”. Wśród źródeł będzie natura i pradawne sposoby komunikacji międzyludzkiej – pierwotny rytm czy tradycyjne instrumenty, nawoływania i śpiewy. Pojawią się wielkie dzieła klasyczne np. Wariacje Goldbergowskie Bacha czy symfonie Beethovena i Dvořáka oraz wariacje na ich temat czy jazz. Jak co roku festiwal wystąpią artystki i artyści oraz zespoły z Polski i świata. Dzieci będą mogły wziąć udział w cyklu „Smykofonia”.

W tym roku Festiwal Szalone Dni Muzyki odbywa się w trzech lokalizacjach: w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, namicioe przed Teatrem Wielkim i Kościele Środowisk Twórczych na ul. Senatorskiej 18 B.

Szalone Dni Muzyki
Fot. Shutterstock

Zostań z nami

Bądź na bieżąco