werandcountry.pl weranda.pl
Reklama - Kontynuuj czytanie poniżej
  • Dzieje się

Co ciekawego zrobić w Warszawie w lipcu? Oto 10 atrakcji, w tym 8 za darmo

autor: Agnieszka Wójcińska

Spędzasz lipiec w mieście? Ma to wiele zalet. Na drogach bardziej pusto, kawiarnie wystawiają ogródki, a poza tym wiele się dzieje – kulturalnie, sportowo oraz pod kątem innych atrakcji. Podpowiadamy, co ciekawego zrobić w Warszawie w lipcu i jak spędzić czas.

 

1. 7 lipca - Noc Fotografii w Muzeum Warszawy

Warszawie długo brakowało porządnego wydarzenia fotograficznego. Muzeum Warszawy postanowiło to naprawić w zeszłym roku.

W tym roku, 7 lipca, odbędzie się druga edycja festiwalu i to będzie prawdziwe święto fotografii. W formie projekcji wielkoformatowych będziemy mogli na niej zobaczyć selekcję prac fotografek i fotografów z Polski i zagranicy oraz pokazy filmowe. Między innymi takie perełki, jak prace członków słynnej agencji fotograficznej Magnum, legendarny film Mana Raya, wybór zdjęć z Arles – największego festiwalu fotografii w Europie a także projekty wyłonione w konkursie „Miasto do mieszkania” oraz zdjęcia Filipa Springera.

Pokazy odbędą się w kilku punktach Starego Miasta, a wystartują o o 19.30 w siedzibie głównej Muzeum Warszawy spotkaniem wokół książki „Polscy fotografowie, krytycy i teoretycy o fotografii 1839–1989. Antologia z Witoldem Kanickim, Dorotą Łuczak i Maciejem Szymanowiczem”.

Wstęp wolny.

Zobacz opis wydarzenia

Noc Fotografii w Muzeum Warszawy
Noc Fotografii w Muzeum Warszawy w 2023 roku, fot. J.Barański

2. LOT Kino Letnie: W stronę zachodzącego słońca, placyk przed Kinoteką, w każdy wtorek, czwartek i sobotę

To już drugi miesiąc letnich pokazów plenerowych organizowanych przez „Kinotekę”. W ich ramach obejrzycie filmy stare, nowsze i najnowsze, w tym wiele kultowych pozycji i ulubieńców kinomanów. W lipcu nie zabraknie takich tytułów jak m.in. „Pół żartem, pół serio”, „Kiler”, „Legalna blondynka”, „Paterson” Jima Jarmuscha ze wspaniałym Adamem Driverem czy niszowe „Chora na siebie” oraz „Najgorszy człowiek na świecie”.

A wszystko pod chmurką, na leżaku i za darmo, bo wstęp jest wolny.

3. „Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko” , Muzeum Sztuki nowoczesnej, do 14 lipca

Jeśli jeszcze nie widzieliście tej wystawy, koniecznie to nadróbcie. Szczęśliwie dla spóźnialskich MSN przedłużyło ekspozycję do połowy lipca. Na tę wystawę warto wybrać się nie tylko dlatego, że żyjąca prawie 90 lat Marija Prymaczenko jest ikoną sztuki ukraińskiej, a jej prace składają się na dziedzictwo kulturowe Ukrainy. Najważniejszy powód jest taki, że te obrazy i dołączone do nich krótkie , abstrakcyjne historyjki malarki, jak np. ten: „Konik Garbusek cały świat obleciał i w talerze wleciał” zachwycają i działają na wyobraźnię małych i dużych.

Prezentowane na wystawie prace z lat 80. i 90. pochodzą z prywatnej kolekcji Eduarda Dymszyca i składają się na największą prezentację twórczości Prymaczenko, jaka miała miejsce w Polsce.

Bilet normalny: 25 zł, ulgowy: 15 zł

Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko.
"Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, fot. materiały prasowe
Wszedł tygrys do sadu
Naszym przyjaciołom pingwinom
Obrazy Marii Prymaczenko "Naszym przyjaciołom pingwinom" i "Wszedł tygrys do sadu", fot. materiały prasowe

4. „Sen nocy letniej” w ogrodach Pałacu w Wilanowie, do 21 lipca

Cykl "Szekspir w parku” to wyjątkowy teatr, bo oglądamy go pod niebem, w wilanowskim parku. To już ósmy sezon, gdy w Wilanowie latem grane są sztuki brytyjskiego dramaturga. W „Śnie nocy letniej” realny świat przenika się ze światem magii. Sceneria i klimat ogrodów w Wilanowie bardzo temu sprzyja, a specyficzny układ widowni sprawia, że zacierają się granice między aktorami i widzami. Niesamowite przeżycie! W tym roku w ramach cyklu zobaczymy też „Wieczór trzech króli”.

Bilety kosztują 5 złotych i można je kupić w internecie albo na miejscu.

5. Bezpłatne rejsy po Wiśle z Dzielnicą Wisła

Wycieczka po rzece to świetny sposób na relaks i zwiedzanie miasta, także własnego. Daje inną perspektywę i wakacyjny luz. Rejsy motołódkami i statkiem Galar po Wiśle organizuje Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. Są bezpłatne, ale warunkiem jest zapisanie się przez stronę i wpłacenie kaucji 20 zł. Kaucja jest zwrotna pod warunkiem, że weźmiesz udział w rejsie albo odwołasz go do 48 godzin przed planowanym terminem.

Zrób quiz i sprawdź: Czy potrafisz odpoczywać?

Bezpłatne rejsy po Wiśle
Bezpłatne rejsy po Wiśle, fot. Shutterstock

6. Gramy Całe Wakacje 2024 - plenerowe spektakle Teatru Polonia i OCH-Teatru

Przez cały lipiec, codziennie o godzinie 17.00 na Placu Konstytucji dwa warszawskie teatry grają bezpłatne spektakle dla dzieci i dorosłych. Cykl inauguruje 6 lipca premiera „Polityki” Bogusia Janiszewskiego w reżyserii Magdaleny Drab, w obsadzie aktorów Teatru Papahena.
Spektakl powstał według serii książek „O czym dorośli ci nie mówią". W sposób nieskomplikowany i z humorem tłumaczy widzom starszym i młodszym zawiłości polityki, demokracji i władzy. Dzieci będą też mogły zobaczyć "Szelmostwa Lisa Witalisa" czy "czerwonego Kapturka", a dorośli np. "Związek Otwarty" czy "Starość jest piękna". Repertuar sprawdzisz na stronie Teatru Polonia.

7. Festiwal Otwarty Jazdów, Domki fińskie na Jazdowie, cały lipiec, codziennie

Otwarty Jazdów to inicjatywa absolutnie wyjątkowa. Ta oddolna inicjatywa łączy artystów, społeczników, animatorów, którzy w drewnianych domkach fińskich za Parkiem Ujazdowskim organizują warsztaty, spotkania i inne działania, na które zapraszają warszawianki i warszawiaków.

W ramach festiwalu przez cały lipiec, aż do 4 sierpnia o godz. 18.00, 19.00 lub 20.00 dzieją się różne atrakcje. Każdy dzień tygodnia dedykowany jest innym wydarzeniom: poniedziałki – spacerom, wtorki – spotkaniom literackim, środy – rękodziełu, czwartki – działaniom społecznym, piątki – koncertom, soboty – rodzinnym warsztatom, a niedziele – kinu. Program jest tak bogaty, że każdy znajdzie tu coś dla siebie, nie mówiąc o tym, że w letnie upały przyjemnie jest odwiedzić tę wioskę w mieście jaką jest Jazdów.

Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny.

Otwarty Jazdów 2024
Otwarty Jazdów 2024 w każdy dzień tygodnia oferuje inne atrakcje, fot. Shutterstock

8. Kajakiem po Jeziorku Kamionkowskim pod fabryką Wedla

Jeziorko Kamionkowskie znajduje się na skraju Parku Skaryszewskiego, widać z niego jak na dłoni fabrykę czekolady Wedla, a często czuć też słodki czekoladowy zapach. Jeziorko idealnie nadaje się do pływania kajakiem, rosną tu grążele, pływają kaczki i łyski, są urokliwe zatoczki. Na przystani jeziorka, obok KS Drukarz, przez cały lipiec do 12.00 do 19.00 wypożyczycie za darmo kajak i niezbędny sprzęt. Akcja finansowana jest z ramach Budżetu Obywatelskiego m.st. Warszawy na rok 2024. Maksymalny czas wypożyczenia to 60 minut. Kajaki można rezerwować online.

Kajakiem po Jeziorku Kamionkowskim
Kajakiem po Jeziorku Kamionkowskim , fot. Shutterstock

9. Dancing Queen - pokazy w Multimedialnym Parku Fontann, cały lipiec w piątki i soboty o 21.30

W każdy lipcowy piątkowy i sobotni piątek u podnóża Starego Miasta zaczyna się magia. Wszystko za sprawą pokazów świetlno-dźwiękowych w Multimedialnym Parku Fontann. Warszawskie fontanny łączą wodę, kolory i dźwięki w sposób tak niesamowity, że zawsze przyciągają mnóstwo widzów. Co roku motyw przewodni jest inny. Tegoroczny pokaz pt. „Dancing Queen” inspirowany jest zespołem ABBA i jego występem w Warszawie w 1976 roku. To co, dasz się uwieść?

Dancing Queen - pokazy w Multimedialnym Parku Fontann
Dancing Queen - pokazy w Multimedialnym Parku Fontann, fot. Shutterstock

10. Koncerty Chopinowskie w Łazienkach, każda niedziela lipca o 12.00

Są tacy warszawiacy i warszawianki, którzy nie wyobrażają sobie lata bez plenerowych koncertów pod pomnikiem Chopina. W tym roku mamy 65. edycję koncertów w Łazienkach Królewskich.
Chopin na pomniku, obok fortepian osłonięty dachem-żaglem i muzyka, która nie ma sobie równych, to połączenie doskonałe. A do tego świergot ptaków i wiatr poruszający liśćmi w tle. Oczywiście wszystko za darmo. Można się rozmarzyć.

Zdjęcie na otwarcie: Shutterstock

Koncerty Chopinowskie w Łazienkach
Koncerty Chopinowskie w Łazienkach, fot. Shutterstock

Zostań z nami

Bądź na bieżąco