Słodkie życie bez glutenu

W górę
W dół

O tym, że przypominające gąbkę bezglutenowe wypieki sprzedawane w sklepach nie są jedyną alternatywą dla alergików przekonuje Weronika Madejska, autorka bloga natchniona.pl, a do stołu zaprasza też spragnionych słodkości wegan.
 
Kiedy w wieku 12 lat musiała przejść na dietę bezglutenową, na rynku, ani restauracyjnym, ani wydawniczym, o alergii i nietolerancji pszenicy mówiło się niewiele. Dlatego nie poddając się zaczęła własną małą walkę o przywrócenie ciast na niedzielny stół, naleśników na sobotnie śniadanie i mazurka do Wielkanocnego koszyka. W swojej drugiej już książce pt. „Słodkie Sekrety, czyli bezglutenowe, roślinne historie pisane lukrem” Weronika idzie o krok dalej i wyklucza z przepisów produkty zwierzęce i częste alergeny, np. orzechy, kukurydzę oraz żelatynę i cukier. Jednocześnie podkreśla, że nie są to receptury na zdrowe łakocie, a jedynie sposób radzenia sobie z indywidualną dietą.
 
Podzielone na pory roku przepisy nie omijają popularnych deserów i wypieków, których najczęściej brakuje osobom zmuszonym wykluczyć z menu niektóre produkty. Puszysty biszkopt, korzenne pierniczki, wakacyjne jagodzianki, pierogi z owocami, lekkie bezy i urodzinowy tort już nie muszą być sennym wspomnieniem, a na dobre mogą powrócić do codziennego repertuaru. Ale nie same przepisy są w tej książce najlepsze. Kartą przetargową okazują się być jej pierwsze strony i najbardziej podstawowe receptury na mleka: jaglane, kokosowe, migdałowe, domowy, kokosowy jogurt, czy solony karmel z daktyli. Warto zagłębić się w część poradnikową, z której dowiadujemy się, że doskonałym zastępnikiem jaj jest... mus jabłkowy!
 
Bez różnicy czy gluten zniknął z waszego życia z przymusu, czy z wyboru, zamiast odmawiać sobie słodkich przyjemności, posilcie się doświadczeniem Weroniki i zabierzcie za pieczenie rogalików. Okazuje się, że drożdże też doskonale odnajdują bez glutenu.
 
tekst: Matylda Rosłaniec
zdjęcia: Matylda Rosłaniec, materiały prasowe
 

„Słodkie sekrety”
Wydawnictwo Septem, 2017
www.septem.pl

 

Zobacz także

© Wydawnictwo TE-JOT

  • Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K.
  • ul. Malczewskiego 19, 02-612 Warszawa
  • tel. 22 854 14 65, fax: 22 854 14 69

Redakcja magazynu

  • 02-612 Warszawa, ul. Malczewskiego 19
  • tel. 22 854 14 65, faks 22 854 14 69

Reklama

  • Product manager kom. 602 686 604
  • Beata Łapińska tel. 22 854 14 32

LOGO Weranda weekend

Redakcja internetowa

  • e-weranda@weranda.pl
Wczytywanie danych...
Youtube
Pinterest